MIECZYSŁAW FOGG – PRZEBOJE, WYWIADY, WSPOMNIENIA 
W SERWISIE W 30. ROCZNICĘ ŚMIERCI LEGENDY POLSKIEJ PIOSENKI

Dziś mija 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga, artysty, którego piosenki śpiewane są przez kolejne pokolenia artystów. Ponad 60 lat kariery, występy na całym świecie, kilka tysięcy piosenek, dziesiątki milionów egzemplarzy wydanych płyt. Bard powstańczej Warszawy, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, legenda polskiego życia kulturalnego. Na fogg.polskieradio.pl fani znajdą m.in. Café Fogg, radio internetowe z dziesiątkami przebojów mistrza.

Już na początku kariery podbił serca Polaków: w 1937 roku słuchacze Polskiego Radia uznali go za najpopularniejszego piosenkarza. Występował na całym świecie, a jego „Tango milonga”, „Jesienne róże” czy „Ta ostatnia niedziela” znane i śpiewane w nowych aranżacjach są do dziś.


Obdarzony ogromną klasą i poczuciem humoru był mistrzem anegdoty i barwnych opowieści. Część z nich znalazła się w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal Polskiego Radia (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa). Mieczysław Fogg wspomina w nich swoje dzieciństwo przypadające na czas przed I wojną światową, opowiada o młodzieńczych marzeniach o byciu artystą, moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę. W serwisie znalazły się także mniej znane fakty z życia artysty, jak jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Warszawskim. Mało mówiło się i o tym, że ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskim przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W serwisie znalazły się także wspomnienia jego znajomych, przyjaciół i wielbicieli, członków najbliższej rodziny oraz osób zawodowo z nim związanych. Usłyszymy również fragmenty biografii „Poletko pana Fogga” czytane przez Dariusza Michalskiego, autora książki, znajdziemy przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty.

🔶 Więcej informacji: fogg.polskieradio.pl.