Nowy serwis kulturalny POLSKIEGO RADIA CHOPIN

Polskie Radio Chopin rozpoczyna emisję specjalnego serwisu kulturalnego, w którym co tydzień będzie informować słuchaczy o najważniejszych propozycjach anteny na następny tydzień. Premiera nowych odcinków będzie miała miejsce w każdą środę na stronie Polskiego Radia Chopin oraz w mediach społecznościowych. Zapowiedzi czytać będzie Anna Hardej-Hornowska.

Już od czwartku, 10 czerwca, na Facebooku oraz stronie Polskiego Radia Chopin pojawią się serwisy kulturalne wideo, zapowiadające najbardziej atrakcyjne propozycje stacji. Wśród nich: znakomite koncerty, premiery najciekawszych audycji, nagraniowe perełki wydobyte z archiwów Polskiego Radia, nowości płytowe, których nie można przegapić, a także wydarzenia z miejsc, którym patronuje Polskie Radio Chopin: m.in. z Żelazowej Woli, kujawskiej Szafarni i wielkopolskiego Antonina (gdzie odbywają się coroczne festiwale stacji), a teraz także z Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach.


Serwisy czytać będzie Anna Hardej-Hornowska, znana z Czwórkowej anteny, gdzie również prezentuje serwisy kulturalne. W pierwszym, premierowym odcinku, dziennikarka zapowie m.in. koncerty z cyklu #Beethoven w kwarantannie, w których świetny polsko-rosyjski duet fortepianowy – Julia Kociuban i Ilya Maximov z okazji Roku Beethovena zagrali cztery symfonie najbardziej rewolucyjnego i rozwichrzonego z klasyków wiedeńskich, do którego muzyki Fryderyk Chopin, patron anteny, zawsze podchodził z wielką estymą, ale i niekiedy pewną rezerwą. W kolejnych zwiastunach Anna Hardej poleci m.in. sobotni magazyn Jakuba Puchalskiego – „Ucho nienasycone”. Uznany krytyk, znawca pianistyki, symfoniki, muzyki skrzypcowej, a także historyk sztuki przedstawi sylwetkę pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego (1830-1915), największego pedagoga fortepianu drugiej połowy XX wieku, a być może największego nauczyciela gry na tym instrumencie w historii. W audycji zabrzmią kompozycje Chopina w wykonaniu największych uczniów Leszetyckiego. Usłyszymy także o premierze trzeciego albumu Polskiego Radia Chopin z serii „From the Polish Radio Archives”. Tym razem, po legendarnym recitalu wawelskim Witolda Małcużyńskiego i chopinowsko-bachowsko-mozartowskich perełkach zaserwowanych przez Mieczysława Horszowskiego, Polskie Radio Chopin poświęciło album kobiecie: wielkiej damie pianistyki polskiej okresu PRL-u, laureatce II nagrody pierwszego powojennego konkursu chopinowskiego w Warszawie z 1949 roku – Barbarze Hesse-Bukowskiej. Ta nieco dziś zapomniana artystka, za życia pozostająca w cieniu Haliny Czerny-Stefańskiej czy Reginy Smendzianki, robiła znacznie większa karierę poza granicami Polski. Mało kto pamięta, że była wybitnym pedagogiem, to u niej uczył się m.in. Włodek Pawlik, jedyny polski laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu, a także, że była ukochaną… Krzysztofa Komedy.


➔ Serwisy kulturalne Polskiego Radia Chopin w każdą środę na Facebooku