WIELKI POWRÓT KONCERTÓW NA ŻYWO – TRANSMISJE 
Z KRAKOWA, KATOWIC I WIEDNIA W RADIOWEJ DWÓJCE

Z KRAKOWA, KATOWIC I WIEDNIA W RADIOWEJ DWÓJCE
Chór Polskiego Radia w chopinowskim repertuarze i z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz, utwory Mozarta i Wieniawskiego z NOSPR w Katowicach, a wreszcie recital Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały z Opery Wiedeńskiej – Program 2 Polskiego Radia przygotował na najbliższe dni niezwykle atrakcyjną ofertę, która jest dowodem na to, że życie koncertowe powoli wraca do normy – choć jeszcze bez publiczności. Wszystkie transmisje i retransmisje na antenie Dwójki, a także relacje on-line w formie wideo na stronie internetowej stacji od 9 do 12 czerwca.

Z chopinowskiej inspiracji powstają czasem przedsięwzięcia, które łączą pozornie odległe światy. Kiedy przyjrzymy się dokładniej, okazuje się, że łączy je więcej niż myśleliśmy. Tym razem po twórczość najsłynniejszego polskiego kompozytora sięgnęli muzycy jazzowi i klasyczni. Chór Polskiego Radia (na zdjęciu) zaprasza na premierowy koncert „Navigatio amor. Urodziny Chopina” z gościnnym udziałem wokalistki Doroty Miśkiewicz i tria w składzie: Paweł Tomaszewski (fortepian, aranżacje), Robert Kubiszyn (bas) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Całością pokieruje szefowa Chóru, Maria Piotrowska-Bogalecka, a w repertuarze znajdą się przede wszystkim chopinowskie mazurki i preludia. Dopełnieniem programu będzie kompozycja Macieja Małeckiego „Walc scherzo” – utwór przywołujący skojarzenia z dwoma arcychopinowskimi gatunkami.


Streaming koncertu z krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w wersji wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Dwójki – wtorek 9 czerwca o godz. 19.30. Retransmisja na antenie Programu 2 w środę 10 czerwca godz. 19.30.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powraca do koncertowania – co prawda jeszcze nie w swojej pełnej, przeszło stuosobowej obsadzie, lecz w składach kameralnych, ale za to na żywo i specjalnie dla radiowej oraz internetowej publiczności. – 11 czerwca zapraszamy na inaugurację tej nowej formy artystycznej aktywności Orkiestry – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki, który dodaje, że koncerty fortepianowe bywają wykonywane w wersjach kameralnych – tak też niektóre swoje dzieła na fortepian z orkiestrą wyobrażał sobie Wolfgang Amadeus Mozart. Jego Koncert fortepianowy c-moll KV 491 należy do najbardziej wizjonerskich. – W wersji kameralnej z pewnością dzieło to odsłoni szereg nieoczekiwanych niuansów brzmieniowych – dodaje Andrzej Sułek.


Obok Mozarta w programie wieczoru Kwartet smyczkowy a-moll op. 32 Józefa Wieniawskiego – kompozytora i pianisty niesłusznie pozostającego w cieniu swego starszego brata – wielkiego wirtuoza skrzypiec.

Wykonawcami wieczoru będą artyści NOSPR: Nikola Frankiewicz – skrzypce, Grzegorz Witek – skrzypce, Beata Raszewska – altówka, Łukasz Tudzierz – wiolonczela, Aleksander Mazanek – kontrabas, Zbigniew Raubo – fortepian.


Transmisja na antenie Dwójki oraz streaming w mediach społecznościowych i stronie internetowej stacji w czwartek 11 czerwca o godz. 19.30.

Tomasz Konieczny to jedna z największych gwiazd światowych scen operowych. Po sukcesach w Wiener Staatsoper m.in. jako Alberich, Jochanaan i Wotan artysta ma w nadchodzącym sezonie powrócić na wiedeńską scenę w planowanym na październik wystawieniu „Salome” Richarda Straussa. Choć jednak sezon 2020/21 wciąż stoi pod znakiem zapytania, to jednak już teraz Tomasz Konieczny pojawi się na tej słynnej scenie z nadzwyczajnym recitalem, w programie którego znajdą się późnoromantyczne pieśni Richarda Straussa i Sergieja Rachmaninowa. Wyjątkowym rarytasem będą Trzy pieśni z cyklu „Znad Wilii” Romualda Twardowskiego, który już niebawem, 17 czerwca, świętować będzie swoje 90. urodziny. Tomaszowi Koniecznemu w Operze Wiedeńskiej towarzyszył będzie przy fortepianie Lech Napierała.


Retransmisja na antenie Dwójki oraz w mediach społecznościowych i stronie internetowej Dwójki w piątek 12 czerwca o godz. 19.30.