KLASYKA W PORZE LUNCHU, CZYLI WIELKI POWRÓT KONCERTÓW W WIGMORE HALL – TRANSMISJE Z LONDYNU W DWÓJCE

– Jeszcze bez publiczności i oklasków, ale wracamy do koncertowego życia! – mówi Magdalena Łoś z Programu 2 Polskiego Radia zapraszając na pierwszą – po epidemii koronawirusa – transmisję z londyńskiej Wigmore Hall. W poniedziałek 1 czerwca cykl koncertów granych na żywo wczesnym popołudniem rozpocznie Stephen Hough – brytyjski pianista, kompozytor, pisarz i malarz, który wykona utwory Bacha i Schumanna. Początek o godz. 14.00.

– Tęskniliśmy za koncertowymi emocjami i możliwością dzielenia ich z Państwem. Czerwcowe poniedziałki przywrócą choć w części koncertowo-transmisyjną normalność, która kojarzy się nam wszystkim z najpiękniejszymi przeżyciami kolejnych letnich sezonów – dodaje Magdalena Łoś, dziennikarka radiowej Dwójki.


Program 2 Polskiego Radia dołącza do inicjatywy Programu BBC 3, który w poprzednich sezonach oferował transmisje poniedziałkowych koncertów w porze lunchu nadawcom zrzeszonym Europejskiej Unii Radiowej. Przerwany z powodu pandemii sezon organizatorzy reaktywują w nowej formule. Specjalna seria, w której inauguracji będą mogli uczestniczyć słuchacze Dwójki, obejmuje 20 wydarzeń odbywających się codziennie (od poniedziałku do piątku). W program znajdą się wyłącznie recitale bądź występy duetów, które organizowane będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Większość muzyków, którzy wystąpią w czerwcu w Wigmore Hall, to artyści mieszkający w Londynie: Imogen Cooper, Angela Hewitt, Stephen Hough, Pavel Kolesnikov, Mark Padmore, Ailish Tynan, Mitsuko Uchida.


– Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i muzyków jest najważniejszą troską organizatorów, a zaproszeni artyści obiecali dotrzeć na miejsce pieszo lub rowerem unikając transportu publicznego – zapewnia John Gilhooly, dyrektor Wigmore Hall. Obsługa radiowej transmisji ograniczona zostanie do niezbędnego minimum – prowadzący ją dziennikarz BBC 3 będzie jedynym widzem w słynącej z doskonałej akustyki i liczącej 545 miejsc sali z początku XX wieku. A na zapleczu pracować będą dwie osoby – producent i reżyser dźwięku.


Serię rozpocznie Stephen Hough (na zdjęciu) – brytyjski pianista, pisarz, kompozytor i malarz. Na żywo w Londynie i dla słuchaczy Dwójki wykona on muzykę Bacha i Schumanna.


Kolejne transmisje z Wigmore Hall w radiowej Dwójce w każdy poniedziałek czerwca. Program 2 Polskiego Radia będzie jedyną radiofonią, która obok BBC 3 będzie transmitować poniedziałkowy koncert (w innych krajach będzie on retransmitowany).


Początek transmisji w poniedziałek 1 czerwca o godz. 14.00.
W programie: Jan Sebastian Bach (opr. Ferruccio Busoni) – Chaconne z Partity d-moll BWV 1004; Robert Schumann – Fantazja C-dur op. 17, wyk. Stephen Hough – fortepian.