„To, co najpiękniejsze… – Jesień”: Urszula Dudziak i muzyka filmowa Johna Williamsa.

W najbliższą środę 25 września o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „To, co najpiękniejsze…– Jesień”. Tym razem przed zgromadzoną publicznością oraz przed słuchaczami Polskiego Radia wystąpi Urszula Dudziak. Ponadto Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie z towarzyszeniem zaproszonych instrumentalistów zaprezentuje muzykę filmową Johna Williamsa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Po poprzednich, entuzjastycznie przyjętych przez publiczność koncertach, nadszedł czas na kolejną z cyklu, jesienną odsłonę wydarzenia. W pierwszej części wieczoru wystąpi znakomita, światowej sławy wokalistka jazzowa Urszula Dudziak z zespołem oraz gościnnym udziałem Miki Urbaniak. Wokalistce na scenie towarzyszyć będą: Jan Smoczyński (fortepian), Łukasz Poprawski (saksofon), Robert Cichy (gitara), Krzysztof Pacan (kontrabas) i Tomek Torres (perkusja).

Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej pozwoliły zyskać Uruszli Dudziak opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Wokalistka, dysponującą pięciooktawowym głosem, uznawana jest za polską przedstawicielkęstylu „scat”.

Dudziakrozpoczęła karierę w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy. Występowała lub nagrywała z takimi sławami, jak m.in. Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. Urszula Dudziak została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureatka Fryderyka, nagrody UNESCO „Artysta dla Pokoju” i zdobywczyni tytułu Śpiewaczki Roku” według The New York Times.

W drugiej części koncertu „To, co najpiękniejsze…– Jesień” wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy wystąpią: Paweł Gusnar (saksofon altowy), Maciej Adamczak (kontrabas) oraz Dominik Bukowski (wibrafon). W programie muzyka amerykańskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty Johna Williamsa skomponowana do filmu „Złap mnie, jeśli potrafisz” oraz suita z „Gwiezdnych wojen”.

Koncert poprowadzą: Marcin Kusy (Program 1 Polskiego Radia)oraz Jacek Hawryluk (Program 2 Polskiego Radia).

Streaming wydarzenia dostępny będzie na stronie: polskieradio.pl.

Retransmisja pierwszej części koncertu „To, co najpiękniejsze…– Jesień” w czwartek 26 września o godz. 18.00 w audycji „Teraz Jazz” w radiowej Dwójce, 28 września po godz. 20.00 w audycji „Lista osobista” w Trójce oraz 30 września po godz. 21.00 w jazzowej odsłonie pasma „Tu jest muzyka” w Programie 1 Polskiego Radia. Retransmisja drugiej części koncertu w niedzielę 29 września o godz. 13.00 w audycji „Muzyka w kadrze” w radiowej Dwójce.

_______

„To, co najpiękniejsze…” to kolejny z serii wyjątkowych koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki wśród odbiorców poszukujących kontaktu z kulturą wysoką.