Sampa The Great „The Return” – triumfatorka Australian Music Prize zapowiada album dla Ninja Tune.

Sampa The Great zapowiada album „The Return”, który ukaże się 13 września nakładem Ninja Tune. Urodzona w Zambii i od kilku lat mieszkająca w Australii artystka zachwyca bogactwem muzycznych odniesień: od klasycznego hip-hopu, jazzu i soulu do tradycyjnej muzyki z różnych zakątków Afryki.

Sampa The Great to kolejne niezwykłe objawienie australijskiej sceny: w 2017 roku została wyróżniona prestiżową  Australian Music Prize w 2017,  (wcześniej nagrodę zdobyła Courtney Barnett, a nominowani byli m.in. Tame Impala, The Avalanches czy Flume). Krążkiem „The Return” artystka potwierdza swój niezwykły talent, który po raz pierwszy objawiła na znakomitym mixtapie „Birds And The BEE9”. 

 „The Return” to album poruszający osobistym tonem i szczerością emocji, które znajdują wyraz w niezwykle atrakcyjnej muzycznej formie. Echa klasycznego hip-hopu i soulu doskonale komponują się tu z odniesieniami do muzycznych tradycji z krajów południa Afryki, a współczesna produkcja podkreśla rytmiczną inwencję autorów płyty. Do pracy w studio Sampa zaprosiła grono znakomitych współpracowników: za brzmienie krążka odpowiadają m.in. Jonwayne (znany z produkcji dla Stones Throw), Andrei Eremin (nominowany do Grammy współpracownik Hiatus Kaiyote i Cheta Fakera) czy Kwes Darko (producent Slowthai). Na płycie goszczą też: londyński jazzowy kolektyw Steam Down oraz Ecca Vandal. 

Premierę albumu zapowiedziały świetne single „Final Form” i „OMG”.  Ta druga piosenka to szczególnie ważny dla artystki manifest własnej tożsamości: „mam silne poczucie, że mamy zobowiązania wobec rodziny w diasporze i  powinniśmy na nowo nauczyć się naszej kultury, języka, duchowości” – tłumaczy Sampa. Teledysk do piosenki kręcony był w Południowej Afryce i Botswanie (gdzie wokalistka dorastała), co pozwoliło jej na spotkanie z rodzicami i zaangażowanie ich w pracę nad powstawaniem video.

Nowa podopieczna Ninja Tune do sukcesu doszła ciężką pracą – kunszt szlifowała podczas freestyle’owych wieczorów w klubach w Sydney oraz podczas studiów w San Francisco i Los Angeles. W międzyczasie zwróciła na siebie uwagę krytyków i takich tuzów sceny jak Denzel Curry (nagrała z nim koncertową wersję „Black Balloons”) czy Shabbaka Hutchins, do którego dołączyłą na scenie podczas koncertu Sons Of Kemet w londyńskim Somerset House. Występowała też w roli supportu przed takimi gwiazdami  jak Kendrick Lamar, Ms. Lauryn Hill, Thundercat czy Ibeyi. Ostatnio dała świetne występy na festiwalu w Glastonbury i Love Supreme Jazz Festival, zaś jesienią będzie promować „The Return” podczas europejskiej trasy

„The Final Form”

„OMG”