30-lecie Kobranocki – jubileuszowy koncert z celem charytatywnym

Muniek Staszczyk, John Porter, Kayah, Janusz Panasewicz, Organek i Big Cyc – to gwiazdy, którew niedzielę 6 września wraz z Kobranocką świętowały ich 30-lecie podczas jubileuszowego koncertu w Toruniu. Wydarzeniu towarzyszył cel charytatywny. Wszyscy artyści podpisali okazjonalne Toruńskie Pierniki, które można licytować na www.charytatywni.allegro.pl. Dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz Hospicjum „Światło” w Toruniu. 

 

Energia, mistrzowski poziom gry i niezmienna charyzma Kobranocki przyciągnęły w niedzielę na Arenę Toruń 3 tys. fanów zespołu, którzy wraz z nimi świętowali okrągły jubileusz. Na scenie zabrzmiały przeboje takie jak „Kocham Cię jak Irlandię”, „Ela” i „Hipisówka”, a także największe hity muzycznych gości. Andrzej „Kobra” Kraiński, Jacek „Szybki Kazik” Bryndal, Piotr „Vysol” Wysocki i Jacek Moczadło udowodnili na scenie, że rock jest jak whisky – im starszy, tym lepszy.

 

„30 lat zleciało, jakby to były trzy lata. Żaden z nas nie przypuszczał, że jako Kobranocka pogramy tak długo, i że po tylu latach niezmiennie nam się będzie chciało, gdyż teraz szykujemy się na kolejnych 30!!!” – podsumował Andrzej „Kobra” Kraiński.

 

Jubileuszowemu koncertowi Kobranocki towarzyszył cel charytatywny. Na stronie charytatywni.allegro.pl można licytować Toruńskie Pierniki z lukrowymi podpisami Kobranocki, Muńka Staszczyka, Johna Portera, Kayah, Janusza Panasewicza, Organka i członków Big Cyc. Okazjonalne piernikowe serca wielkości 16cmx14cm, wypieczone jedynie w liczbie 7 sztuk, zostały przekazane na charytatywną aukcję przez jedynego spadkobiercę toruńskiej piernikowej tradycji – Fabrykę Cukierniczą Kopernik S.A. Dochód z aukcji zasili konto Zespołu Opieki Paliatywnej Hospicjum „Światło”(OIPiP) z siedzibą w Toruniu.

 

Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A, współorganizator koncertu, przygotował z okazji 30-lecia Kobranocki jeszcze jedną niespodziankę. Zespół otrzymał w prezencie unikalny piernik z napisem „Kobranocka 30-lecie”. Jest to jedyny egzemplarz piernika wypieczony w specjalnej, ręcznie wykonanej formie piernikowej.

 

O Kobranocce

Historia powstania zespołu Kobranocka sięga roku 1984, kiedy to na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Toruniu znalazł się z przyczyn militarnych Andrzej Kraiński, wkrótce
szerzej znany jako Kobra. Po drugiej stronie biurka siedział Andrzej Marek Michorzewski, który pokazał Kobrze swoje teksty.
Był między nimi „List z pola boju”. Po przeczytaniu tekstów jedynym wyjściem było założenie zespołu (o nazwie „Latający Pisuar”).

 

Pierwszy koncert pod nazwą „Kobranocka” miał miejsce w sierpniu 1985mw warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą po czym Grzegorz Brzozowicz zaproponował grupie wspólną trasę po Polsce z zespołem Die Toten Hosen.

 

1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie, a już rok później ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka Jest Skarpetką Kulawego”. W 1988 roku zespół wydał
kolejny krążek zatytułowany „Kwiaty Na Żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz „Kocham Cię jak Irlandię”. W roku 1990 zespół wydał płytę „Ku Nieboskłonom”, w 1994 – „Niech popłyną łzy”, w 1999 – „Gold” i w 2005 – „Sterowany jest ten świat”. Pojawiły także składanki – „Gold”, „Koncert” i „The Best Of…”.

Zespół w swoim ponad 25 letnim czynnym istnieniu supportował takie gwiazdy jak Guns ‘ n ‘ Roses czy Scorpions. Ponadto wielokrotnie koncertował poza granicami naszego kraju między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Niemczech. W Polsce na scenie nagrywali natomiast w tak doborowym muzycznym towarzystwie jak: Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz czy Ewelina Flinta.
Obecnie Kobranockę tworzą: Andrzej „Kobra” Kraiński – gitary, wokal Jacek „Szybki Kazik” Bryndal – gitara basowa, wokal Piotr „Vysol” Wysocki – perkusja Jacek Moczadło – gitara.