Novika – Unsafe – dziś premiera singla i klipu. Premiera albumu „Bez cukru” w styczniu 2019 r.

„Bez cukru” to czwarty autorski album Noviki.

 

Artystka prezentuje na nim nowe, dojrzałe oblicze jednocześnie zadowalając fanów wcześniejszych, anglojęzycznych albumów oraz licznych kolaboracji.
Nie brak na płycie również ukłonów w stronę uczestników imprez z udziałem dj’sko-wokalnego duetu Novika & Mr. Lex. Od lat regularnie wystęują na największych festiwalach w kraju (FreeForm, Audioriver, Open’er) i co roku odwiedzają najważniejsze kluby.
Chociaż na płycie Noviki znajdziemy kilka polskojęzycznych utworów, piosenką zapowiadającą Bez cukru będzie singel „Unsafe”. Kojarzona z delikatnym wokalem Novika zaśpiewała emocjonalnie i z pazurem. Unsafe to mocny numer z przebojowym refrenem i uniwersalnym przesłaniem.
Piosenka jest wspólnym dziełem Noviki i duetu producenckiego Sampler Orchestra (autorzy m.in. albumu “Różewicz” we współpracy z Sokołem i Hadesem, czy solowej płyty Marysi Starosty).
Novika śpiewa o braku poczucia bezpieczeństwa, o skłonnościach autodestrukcyjnych ludzi, szczególnie tych u władzy; o ciągłej gonitwie za czymś, co w obliczu zagrożenia okazuje się niepotrzebne. W tym szaleństwie rodzi się też pragnienie działania w grupie ludzi podobnie myślących, potrzeba buntu, wywrócenia świata do góry nogami.

Teledysk stylistyką nawiązuje do lat 90. jednocześnie odwołując się do dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez media społecznościowe.
Koncepcja klipu była inicjatywą Noviki. Zdjęcia zrealizował Yori Fabian, a kolektyw Turbodizel. wraz z animatorką Aleksandrą Łajdak był odpowiedzialny za postprodukcję teledysku.

Zależało nam na stworzeniu obrazu nawiązującego do popularnej w latach 90. estetyki prostego greenscreenu, który był nieco bałaganiarski i niedoskonały. W tej estetyce skomponowaliśmy dynamiczny i wielokolorowy świat, w którym jest dobro i zło, ale to od odbiorcy zależy po której stronie stanie.
A w związku z tym, że obecny świat jest obsesyjnie przywiązany do mediów społecznościowych, postanowiliśmy nawiązać do „relacji”,  które tam występują wraz ze wszystkimi jej pozytywnymi i dyskusyjnymi cechami.

Posłuchaj singla

Novika od lat jest jedną z najaktywniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej i klubowej. Współpracowała m. in. z Andrzejem Smolikiem, Fiszem czy Skubasem, wydała trzy solowe albumy (ostatni „Heart Times” z 2013 roku) i regularnie występuje w klubach w całej Polsce. Od października 2017 r. prowadzi audycję “Lekkość Bitu” w Chilli Zet (wcześniej m.in. Radiostacja, Radio BIS, Roxy FM i Czwórka).