Time for Chopin – fortepian w pierwotnym brzmieniu

Od niedawna koncerty odbywające się w Time for Chopin brzmią wyjątkowo. W fortepianie Kawai, na którym grają wybitni pianiści specjalizujący się w muzyce Chopina, został zmieniony strój na ten, w którym tworzył i grał Fryderyk Chopin. Organizatorzy postanowili powrócić do tzw. systemu verdiowskiego, zgodnie z którym referencyjny dźwięk a ma częstotliwość 432 Hz. 

Zmiana stroju z powszechnie obowiązującego a = 440 Hz na dawny strój, tzw. verdiowski a = 432 Hz, była pomysłem, z którym organizatorzy Time for Chopin nosili się od pewnego czasu. Jak mówi Katarzyna Kraszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, dokonanie tej zmiany nie było łatwą decyzją, ale z perspektywy czasu widać, że trafną. – Od dłuższego czasu rozważaliśmy, aby przywrócić strój a = 432 Hz, w którym tworzył Fryderyk Chopin. Dzięki temu uczyniliśmy krok, aby słuchacze naszych koncertów mogli poczuć niezwykłą moc dźwięków i usłyszeć brzmienie bliższe oryginałowi. Jestem zadowolona, że zmiana została zaakceptowana przez naszą publiczność i pianistów, którzy przyzwyczajeni byli do gry w standardowym stroju – dodaje.

Dźwięki, które koją

Badania naukowe potwierdzają, że system verdiowski stroju instrumentów jest zgodny z naturą, ponieważ był wynikiem obliczeń parametrów obrotu kuli ziemskiej wokół własnej osi (1 Hz = 1/sek.; 24 h x 60 min. x 60 sek. = 864 000; 864 000/2 = 432 000, czyli 432 Hz). Dzięki temu jest on czystszy i bardziej klarowny, ale i cichszy od stroju współczesnego, który wydaje się przy nim pozornie głośniejszy i agresywniejszy. Częstotliwość 432 Hz uznawana jest więc za pierwotną i naturalną, charakteryzuje się miękkim, ciepłym brzmieniem i jest wykorzystywana w muzykoterapii. Warto wspomnieć, że obecny standard 440 Hz został wprowadzony dopiero w latach 30. XX wieku, a oficjalnie uznany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO – International Standard Organization) dopiero w 1953 roku.

Patroni Time for Chopin

Time for Chopin został objęty patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury, a także patronatami medialnymi: Programu 2 Polskiego Radia, Polskiego Radia Chopin, TVP Kultura i magazynu Warsaw Insider. Partnerem inicjatywy jest również Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Time for Chopin należy także do Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Kalendarz koncertów znajduje się na stronie www.TimeforChopin.eu.