Jedna z najważniejszych płyt w historii muzyki ukazała się 25 lat temu! Jubileusz „Unplugged” Erica Claptona

Foto: Mat. Prasowe

 

Ćwierć wieku temu miał premierę album, który na wiele miesięcy zawojował listy przebojów oraz gale nagród muzycznych, by dziś być już wydawnictwem legendarnym w całej historii muzyki. Chodzi o „Unplugged” Erica Claptona, wyjątkowy materiał koncertowy jednego z najbardziej wpływowych muzyków na świecie.

POSŁUCHAJ „UNPLUGGED”

Album „Unplugged”, którego jubileusz będzie celebrowany przez media muzyczne i programy muzyczne na całym świecie, jest zapisem absolutnie wyjątkowego wydarzenia. Dokładnie 16 stycznia 1992 roku, w Bray Film Studios w Windsorze, Eric Clapton zamienił elektrycznego Fendera na akustycznego Martina i na nim zagrał koncert dla niewielkiej publiczności. Wyemitowano go na antenie MTV 25 sierpnia 1992.

Slowhanda wspierał zespół, w którym znaleźli się między innymi fantastyczny basista Nathan East, znany ze współpracy z Tomem Pettym i Duran Duran perkusista Steve Ferrone, czy klawiszowiec Chuck Leavell (m.in. The Rolling Stones i The Allman Brothers Band).

Artyści wykonali kilkanaście akustycznych wersji piosenek, wśród których przeważały covery, między innymi Muddy’ego Watersa, Bo Diddleya, Roberta Johnsona. Jednak najbardziej w pamięci fanów zapisały się autorskie utwory Slowhanda – przepiękna ballada „Tears In Heaven”, napisana przez Claptona po tragicznej śmierci jego czteroletniego synka Conora, a także akustyczna wersja nieśmiertelnej „Layli”. Wydane na singlach, kompozycje radziły sobie doskonale i mocno przyczyniły się do niesamowitego sukcesu komercyjnego płyty.

Wspomniany sukces to ponad 19 mln sprzedanych albumów na całym świecie, w tym ponad 10 mln tylko w USA, pierwsze miejsce na liście „Billboardu”. Slowhand otrzymał za album sześć statuetek Grammy (w tym aż trzy za „Tears In Heaven”). W tym za płytę roku i piosenkę roku („Tears In Heaven”).

Płytę „Unplugged” parokrotnie wznawiano. Między innymi parę lat temu w wersji zremasterowanej i dwupłytowej, do której dodano sześć piosenek, które nie znalazły się na wydaniu oryginalnym (m.in. inne wersje „My Father’s Eyes”, „Running On Faith” i „Walkin’ Blues”). Przygotowano też DVD, na którym zamieszczono ponad godzinę wcześniej niepublikowanego materiału z próby, nagranego przez kilka kamer.

Eric Clapton o niektórych piosenkach z płyty „Unplugged” opowiada w nagranej kilka lat temu zapowiedzi reedycji albumu, którą można obejrzeć wraz z fragmentami koncertu pod tym adresem: