Isabell Otrebus doceniona przez jurorów Czwarte miejsce 19-latki w polskich preselekcjach do Eurowizji

Występ Isabell Otrebus był jednym z najwyżej ocenianych przez jurorów polskich preselekcji do konkursu Eurowizja 2017. Wokalistka na żywo zaśpiewała piosenkę „Voiceless”.

Preselekcje odbyły się na antenie TVP w sobotę, 18 lutego 2017 roku. Kandydatów oceniało jury w składzie: śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, piosenkarka i reżyserka filmowa Maria Sadowska, piosenkarz, aktor i osobowość telewizyjna Robert Janowski, laureat Grammy Włodek Pawlik oraz kompozytor Krzesimir Dębski, plus widzowie stacji w głosowaniu SMS-owym.

Isabell, występująca pod pełnymi personaliami Isabell Otrębus-Larsson, zaprezentowała w Warszawie napisaną dla niej przez Fredrika Kempe (m.in. Celine Dion, Il Divo, Måns Zelmerlöw) i Davida Kreugera (m.in. Westlife, Britney Spears) piosenkę „Voiceless”.

– Piosenka opowiada o tym, aby przynosić nadzieję tym, którzy ją stracili, dom bezdomnym i głos tym, którzy nie mogą się wypowiedzieć – mówiła o przesłaniu utworu Isabell Otrebus.

Wykonała ją znakomicie, z towarzyszeniem żeńskiego chórku. Występ Isabell można przeżyć jeszcze raz na tej stronie: https://eurowizja.tvp.pl/29117977/isabell-otrebuslarsson-voiceless.

Jurorom występ Isabell bardzo się spodobał. Przyznali jej w sumie dziewięć punktów. Więcej otrzymała tylko zwyciężczyni preselekcji, Kasia Moś. Po doliczeniu ilości głosów SMS-owych na, 19-latka ze Sztokholmu ostatecznie zajęła miejsce czwarte.

Ogłoszenie wyników i uzasadnienia jurorów można zobaczyć tutaj: https://eurowizja.tvp.pl/29118068/ogloszenie-wynikow.

Przypomnijmy, że Isabell urodziła się w Sztokholmie, do którego wyemigrowali z Polski jej rodzice. Biegle porozumiewa się po polsku i szwedzku.

Polska publiczność dobrze poznała Isabell w 2014 roku dzięki udziałowi w siódmej edycji talent show „Mam talent!”, w którym dotarła do półfinału. Jej występy w show zostały przyjęte przez publiczność i jury owacjami na stojąco. Jurorzy zachwycali się głosem i poziomem wykonawczym Isabell, uznając ją za wyjątkowy talent wokalny i muzyczny.

Isabell od dziecka chciała być wokalistką, ale zaczęła przygodę z muzyką od nauki gry na fortepianie w wieku sześciu lat. Uczęszczała do podstawowej szkoły muzycznej, a następnie w gimnazjum muzycznym (Lilla Akademiens Musikgymnasium) oraz liceum muzycznym (Rytmus Musikergymnasiet) na kierunku „Muzyka rozrywkowa”. Naukę muzyki na średnim poziomie nauczania ukończyła w czerwcu 2016 roku. Właśnie w czasie nauki w liceum Isabell wzięła udział w programie „Mam talent!”.

Wokalnie zadebiutowała w podczas koncertu zorganizowanego z okazji 50-lecia pracy muzyka i kompozytora Zbigniewa Bizonia, w którym udział brał między innymi Stan Borys. Później, w okresie bożonarodzeniowym, przy współpracy i akompaniamencie Andrzeja Ibka, dała recital utworów świątecznych polskich, szwedzkich i amerykańskich w Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie dla grona dyplomatów i posłów parlamentu szwedzkiego.

Latem 2015 i 2016 roku w studiu kompozytora Jerzego Jarosława Dobrzyńskiego (m.in. Andrzej Zaucha, Mieczysław Szcześniak, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski), Isabell nagrała pięć jego kompozycji.

Isabell zagrała już parę koncertów w Szwecji, a najbardziej szczególnym był występ przed królem Karolem XVI Gustawem. Wspierała wtedy wokalnie Sannę Nielsen w jej eurowizyjnym hicie „Undo”, który napisali Fredrik Kempe (m.in. Celine Dion, Il Divo, Måns Zelmerlöw) oraz David Kreuger (m.in. Westlife, Britney Spears). Drugi z wymienionych producentów i kompozytorów odegrał ważną w rolę w karierze Isabell.

Przyjaciel Davida Kreugera podesłał mu link do YouTube’a z występem Isabell w polskim „Mam talent!”. Producent tak się zachwycił młodą Szwedką, że z miejsca zadzwonił do niej i umówili się w studiu. To, co David usłyszał, zwaliło go z nóg.

– To jeden z najlepszych głosów, jakie słyszałam od lat. Sprawdziłem ją w jedynym podejściu do „Titanium” Davida Guetty, a skoro tylko usłyszałem, jak to śpiewa, wiedziałem, że znalazłem nową gwiazdę – mówi Kreuger.