Wiosenne prezenty dla fanów Pink Floyd! Premiera „The Early Years, 1965 – 1972: Individual Volumes” 24 marca 2017

Pink Floyd 1971r – Copyright Pink Floyd Archive

 

Sześć wielopłytowych, specjalnie zapakowanych zestawów, rzadkie nagrania, wywiady, materiały filmowe – to i jeszcze więcej wypełni wyjątkowe wydawnictwa, dokumentujące pierwszych siedem lat istnienia legendarnej grupy Pink Floyd. Tytuł całości to „The Early Years 1965-1972: Individual Volumes”. Premiera nastąpi 24 marca 2017 roku.

Kilka dni po nadejściu wiosny do sklepów trafi sześć przepięknie zapakowanych na wzór książek w twardych oprawach osobnych zestawów płyt Pink Floyd, które pozwalają bardzo dokładnie prześledzić mocno psychodeliczne początki formacji, gdy kluczową postacią był Syd Barrett, oraz rozwój do początków lat 70. XX wieku, czyli okresu, w którym angielska formacja przygotowywała się do nagrania kultowej płyty „The Dark Side Of The Moon”, jednego z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

To, co obecnie pojawia się w postaci osobnych sześciu zestawów, wcześniej było częścią wydanego jesienią 2016 roku boxu „The Early Years 1965-1972”. Wydawnictwa mają ogromny walor kolekcjonerski i edukacyjny. Z radością powitają je zagorzali fani zespołu, jak i ci, którzy Pink Floyd odkryli niedawno.

Woluminy obejmują lata: 1965-1967, 1968, 1969, 1970, 1971 oraz 1972. Nie pominięto na nich odrzutów z sesji oraz nagrań demo ze wczesnych albumów – „The Piper At The Gates Of Dawn”, „A Saucerful Of Secrets”, „Meddle” i „Atom Heart Mother”.

Zestawy otrzymały tytuły: „Cambridge St/Ation”, „Germin/Ation”, „Dramatis/Ation”, „Devi/Ation”, „Reverb/Ation” i „Confusc/Ation”. Zrodziły się one w głowie Rogera Watersa.

Każdy, kto chce się dowiedzieć, jak paru młodych, inteligentnych, wykształconych na londyńskiej politechnice Brytyjczyków zafascynowało się psychodelią, aby po paru latach stać się czołowym wykonawcą rocka progresywnego, ma okazję usłyszeć dzięki tym woluminom zarówno pierwszego singla „Arnold Layne”, jak i 20-minutowy progresywny majstersztyk „Echoes”. Poznać różne geniusze twórcze – ten szaleńczy Barretta i ten nieco mniej szalony, za który odpowiadają David Gilmour i Roger Waters.

Przybliżenie początków Pink Floyd w taki sposób znalazło wielkie uznanie u recenzentów. „Ciężko wyobrazić sobie bardziej wyczerpujący zestaw, dotyczący tak ważnego zespołu” – podsumował magazyn „Mojo”. „Cudownie zapakowane kompendium wiedzy o wszystkim, co wiąże się z Pink Floyd” – dodaje „Sunday Times”.

Szczegóły „The Early Years 1965-1972: Individual Volumes”:

1965-1967 – Cambridge St/Ation – 2CD / DVD / Blu-ray

Czasy Syda Barretta; są tu nagrania demo z czasów przed kontraktem z EMI, wśród nagrań niepublikowanych na nowo zmiksowane „Vegetable Man” i „In The Beechwoods”, zapis sesji dla BBC, a także wcześniej niewydany koncert ze Sztokholmu, z 1967 roku.

DVD/Blu-ray zawiera pierwsze występy oraz własne materiały filmowe zespołu. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów koncertowych z tego okresu.

1968 – „Germin/Ation” – CD / DVD / Blu-ray      

Okres zaraz po odejściu Syda Barretta; są single nieznajdujące się na drugiej płycie, a także niedawno odkryte nagrania z sesji w studiach Capitol Records w Los Angeles, utwory z sesji dla BBC.

DVD / Blu-ray to między innymi klip promocyjny do „Point Me At The Sky”, występy zagraniczne, piosenki z programów telewizyjnych. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów koncertowych z tego okresu.

1969 – „Dramatis/Ation” – 2CD / DVD / Blu-ray

Wtedy Pink Floyd ujawnili dwuczęściowe koncepcyjne dzieło „The Man And The Journey”, z którego fragmenty zostały następnie użyte na ścieżce do filmu „More” oraz płycie „Ummagumma”. Znajdziemy tu występy z Amsterdamu i Londynu oraz bonusy z soundtracku „More”, których wcześniej na płycie nie było. Rarytas to również wczesna wersja „Embryo”.

Materiał wizualny to 20-minutowa próba „The Man/ The Journey” w Royal Festival Hall w reżyserii Anthony’ego Sterna, a w jej trakcie zagrane między innymi „Afternoon (Biding My Time)”, „The Beginning (Green Is The Colour)”, „Cymbaline”, „Beset By Creatures Of The Deep” i „The End Of The Beginning”. Gratką jest też zagrany w 1969 roku „Interstellar Overdrive” z udziałem Franka Zappy. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów koncertowych z tego okresu.

1970 – „Devi/Ation” – 2CD / 2 DVD / Blu-ray                                  

Czas, w którym Pink Floyd stworzyli soundtrack do kultowego filmu Michelangelo Antonioniego „Zabriskie Point”. Trzy piosenki wykorzystano, cztery kolejne pojawiły się na poszerzonym CD w 1997 roku, ale nigdy wszystkie na jednej płycie. To także czas, w którym zespół po raz pierwszy zdobył szczyt brytyjskiej listy albumów płytą „Atom Heart Mother”. Mamy tu pierwsze jej wykonanie dla BBC, z orkiestrą i chórem.

Na ruchomych obrazkach mamy godzinny koncert Pink Floyd z San Francisco, ze stacji telewizyjnej KQED, występy z trasy „Atom Heart Mother”, a także materiał z telewizji francuskiej o festiwalu w St. Tropez z udziałem Pink Floyd. Jest na nagrane trochę improwizacji podczas występów, co na pewno będzie smaczkiem dla wielbicieli grupy. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów koncertowych z tego okresu.

1971 – „Reverber/Ation” – CD / DVD / Blu-ray                                         

Czas płyty „Meddle” z niezapomnianym „Echoes”. Z tego okresu zamieszczono oryginalne nagrania demo, sesje dla BBC.

Jeśli chodzi o materiały wizualne niewydany wcześniej quad miks „Echoes” oraz występy z 1971 roku, w tym z Marsylii z Rolandem Petitem i jego zespołem baletowym. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów i ulotek koncertowych z tego okresu.

1972 – „Obfusc/Ation” – 2CD / DVD / Blu-ray                      

Pink Floyd wybrali się do Hérouville na północ od Paryża, aby  nagrywać w Strawberry Studios. W dwa tygodnie powstały tam „Obscured By Clouds” plus soundtrack do filmu Barbeta Schroedera „La Vallée”.

Ten okres to również wydanie „Pink Floyd Live At Pompeii”, nagranego bez udziału publiczności filmu w reżyserii Adriana Mabena. Są tu zamieszczone po raz pierwszy w miksie stereo, w tym dwie połączone części „Echoes”.

Prezenty wideo to występ w Pompejach z nowymi miksem audio w systemie 5.1, materiał z telewizji francuskiej, występ z Brighton Dome z czerwca 1972 roku oraz kolejne występy z baletem Rolanda Petita. Dodatkowym prezentem dla fanów są repliki plakatów i ulotek koncertowych z tego okresu oraz biletów.