Jane Birkin w hołdzie ukochanemu Wyjątkowy symfoniczny projekt ikony kina i muzyki – JANE BIRKIN – „Birkin Gainsbourg Le Symphonique”; premiera: 24.03.2017

Jedna z ikon rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku, ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin, zapowiada szczególną płytę. Artystka zinterpretowała na niej piosenki zmarłego partnera, Serge’a Gainsbourga, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Album o tytule „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” ukaże się 24 marca 2017 roku. 

W 2016 roku minęło 25 lat od śmierci Serge’a Gainsbourga, który jest ojcem cenionej aktorki i piosenkarki Charlotte Gainsbourg. Z tej okazji Jane Birkin, przy wsparciu Philippe’a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge’a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym. Właśnie z nim Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę „Je t’aime… moi non plus”, która stała się przebojem na całym świecie.

Rezultatem jest płyta z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge’a Gainsbourga, licząca 21 utworów. Zapowiedź tego, co nas czeka, można zobaczyć tutaj:

Materiał promuje kompozycja „La Javanaise”, której fragment słychać w powyższym trailerze.

Jane Birkin tak mówiła o przedsięwzięciu w 2016 roku:

Nigdy nie dokonałabym tego bez pomocy Philippe’a Lerichomme, który znał Serge’a w każdym calu, podobnie jak ja. […]

Kolejne szczęście w życiu przydarzyło mi się, kiedy poleciałam do Tokio, aby wesprzeć Japończyków po tym, co zdarzyło się w Fukushimie. Zasugerowałam mini-koncert, aby odwdzięczyć im się za wsparcie, które dają mi od 40 lat. Emocje były potężne. Na scenie towarzyszył mi pianista, który przepięknie zaaranżował piosenki, sprawiając, że brzmią delikatnie i poruszająco. Powiedziano mi potem, że ma na imię Nobu i jest również kompozytorem. Wróciłam do Paryża, a mój menedżer, Olivier Gluzman, przypomniał mi, że zgodziłam się zagrać trzy do pięciu koncertów w USA. I wtedy pomyślałam, że zabiorę Nobu ze sobą, aby zaśpiewać piosenki Serge’a w jego aranżacjach. 

Serge korzystał z muzyki klasycznej, więc pomyślałam w końcu, że cudownie byłoby zaśpiewać jego piosenki z orkiestrą symfoniczną. I nagle w 2016 roku otrzymałam propozycję zagrania dwóch takich koncertów z Montrealu, z tamtejszą orkiestrą.

Jane Birkin będzie promować płytę „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” na koncertach na całym świecie, z orkiestrami symfonicznymi krajów, w których będzie występować. Trasa potrwa do 2018 roku włącznie.

Tracklista:

 

 1. Lost Song
 2. Depression Au Dessus Du Jardin
 3. Baby Alone In Babylone
 4. Physique Et Sans Issue
 5. Ces Petits Riens
 6. L’aquoiboniste
 7. Valse De Melody
 8. Fuir Le Bonheur
 9. Requiem Pour Un Con
 10. Une Chose Entre Autres
 11. Amour Des Feintes
 12. Exercice En Forme De Z
 13. Manon
 14. La Chanson De Prevert
 15. Les Dessous Chics
 16. L’amour De Moi
 17. Pull Marine
 18. La Gadoue
 19. Jane B
 20. L’anamour
 21. La Javanaise

Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego, „Powiększenie”. Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej „gorących” par ówczesnego Paryża.

Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów. Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara – w 1985 roku za główną rolę w „La Pirate”, w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie „Kobieta mego życia” i za drugoplanową kreację w „La Belle noiseuse”.