Blues Junkers – uzależnieni od muzyki

Ponad 60 lat temu Champion Jack Dupree nagrał utwór „Junkers Blues”. Właśnie ten kawałek dał nazwę warszawskiemu kwartetowi, który 3 października zagra na 35 Rawa Blues Festival w katowickim „Spodku”. Podczas ich występu z pewnością zadziała „wehikuł czasu” i przeniesie nas do małych, amerykańskich klubów sprzed paru dekad…Blues Junkers wskoczyli do składu Dużej Sceny zostawiając w pokonanym polu blisko 80 wykonawców, którzy nadesłali swoje propozycje na tegoroczny festiwal. Rada Artystyczna decyzję podjęła jednogłośnie.

Mówią o sobie: „Jesteśmy uzależnieni od muzyki, a w szczególności od starego bluesa, swingu, rhytm’n’bluesa, boogie-woogie, rock’n’rolla i soulu”. Wspomniany wyżej „Junker’s Blues” dał kapeli nie tylko nazwę, ale wyznaczył również muzyczny kierunek, w jakim z powodzeniem podąża zespół. – Wynajdujemy stare kompozycje takich mistrzów jak Jimmy Reed, Etta James, Snooks Eaglin, Billy Boy Arnold, Canned Heat, Little Walter, Katie Webster, Slim Harpo, Cecil Gant, Amos Milburn i wielu innych (stylowo przerobili między innymi kultowy „Ring of Fire” Casha oraz wielki hit Bobby’ego McFerrina „Don’t Worry Be Happy” – przyp. red), a także tworzymy autorskie utwory stylistyką nawiązujące do starych nagrań mistrzów bluesa. Chcemy pokazać, że blues to gatunek muzyczny, który jest ojcem, czy już raczej dziadkiem a może nawet pradziadkiem całej współczesnej muzyki, i który wbrew obiegowym opiniom nie ogranicza się do powielania na okrągło 12-taktowego schematu – deklarują muzycy.

 Dużym atutem zespołu jest z pewnością charakterystyczny wokal Natalii Abłamowicz, znanej z formacji Szulerzy. W składzie Blues Junkers występują ponadto: pianista i harmonijkarz Dominik Abłamowicz (również związany z Szulerami), gitarzysta Maciej Sych oraz perkusista Grzegorz Zawiliński.

Najświeższe informacje o 35 edycji imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie www.rawablues.com oraz fanpage’u na Facebooku. Bilety na festiwal dostępne są w sieci Ticketpro.

Rawa Blues Festival to największy bluesowy festiwal na świecie organizowany w zamkniętym pomieszczeniu. Został uhonorowany nagrodą „Keeping The Blues Alive”, przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie The Blues Foundation.
Zagranicznymi gwiazdami tegorocznej edycji będą: Elvin Bishop Band (potrójny laureat Blues Music Awards 2015), Bettye LaVette, Jarekus Singleton oraz Selwyn Birchwood (także laureat Blues Music Awards, autor najlepszej bluesowej płyty w gronie artystów młodego pokolenia).
Rawa Blues Festival

35.edycja
3 października 2015
Katowice, Spodek

Zagrają:


Bettye LaVette
Jarekus Singleton
Selwyn Birchwood
Elvin Bishop

Sławek WIerzcholski & Nocna Zmiana Bluesa
Romek Puchowski
Boogie Boys
Wielka Łódź
Blues Junkers
Mała Scena:


Joanna Knitter Blues & Folk Connection
Manfredi & Johnson
Wes Gałczyński & Power Train
Sex Machine Band
Acustic
Droga Ewakuacyjna

Kolejne ogłoszenia już wkrótce.