Gorillaz: nowy singiel i data premiery płyty

Po długiej fali upałów, znajdując otuchę w bitach letniego bangera „Cracker Island (feat. Thundercat)”Gorillaz ogłaszają premierę nowego studyjnego albumu. Płyta zatytułowana „Cracker Island” ukaże się 24 lutego 2022.

Wraz informacją o nadchodzącym wydawnictwie, zespół podzielił się również nowym utworem „New Gold”, w którym udzielają się Tame Impala i Bootie Brown. Piosenka została po raz pierwszy wykonana na żywo podczas wyprzedanego festiwalu All Points East w Londynie, który odbył się w tym miesiącu. Na scenie do Gorillaz dołączyli Tame Impala (psychodeliczny projekt dowodzony przez australijskiego multiinstrumentalistę Kevina Parkera) oraz stały współpracownik wirtualnej kapeli, Bootie Brown znany z pochodzącej z South Central w Los Angeles hiphopowej formacji The Pharcyde.

Zobacz na YT

– „Cracker Island” to dźwięk zmiany i chór kolektywu – mówi Noodle.

– Kiedy nadejdzie czas, trzeba być gotowym na przekroczenie bramy. Na Cracker Island są kody dostępu… – dodaje Russel Hobbs.

– Uświęcone brzmienia „Cracker Island” będą ścieżka dźwiękową wspólnego przeniesienia do nowego wymiaru! DOŁĄCZ DO MNIE! – podsumowuje Murdoc Niccals.

„Cracker Island”, czyli ósmy studyjny album Gorillaz. To energetyczny, żywiołowy, przekraczający granice gatunków zbiór 10 utworów, w których gościnnie pojawiają się współpracownicy z najwyższej półki: Stevie NicksAdeleye OmotayoThundercatTame ImpalaBad Bunny i Bootie Brown oraz Beck. Nagrywany w Londynie i Los Angeles na początku tego roku materiał został wyprodukowany przez ośmiokrotnie nagrodzonego Grammy producenta / multiinstrumentalistę / autora piosenek, niezwykłego Grega Kurstina, a także Gorillaz i Remiego Kabakę Jr.

Oryginalnie działająca w Kong Studios w zachodnim Londynie grupa wyrzutków – MurdocNoodleRussel i 2D – przeniosła się do Silverlake w Kalifornii i zwerbowała nowych członków, by dołączyli do „The Last Cult”(„Ostatniej sekty”) w poszukiwaniu prawdy, która naprawi świat. Według doniesień z Kalifornii, Murdoc jest zakochany w sąsiadce, Russel cały czas ogląda telewizję, Noodle opracowuje podręcznik mądrości i wiedzy, a 2D jest zajęty byciem 2D.

Gorillaz zainaugurowali wakacje psychodelicznym klipem do singla „Cracker Island” feat. Thundercat, który ukazał się w lipcu. Za reżyserię teledysku odpowiadają współtwórca Gorillaz Jamie Hewlett oraz nominowany do Grammy Fx Gob z Nexus Studios. Wideo „Cracker Island”, które zabiera widzów w nocną podróż po Mieście Aniołów, dotarło do top 10 zestawienia Music Video na YouTube w  Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie. Obecnie klip ma 12,5 milionów odsłon po tym, jak w 10 dni zgromadził 10 milionów. Teledysk spopularyzował konto Gorillaz na TikToku, gdzie zespół ma obecnie 2 miliony followersów.

Tracklista: 
1. Cracker Island feat. Thundercat
2. Oil feat. Stevie Nicks
3. The Tired Influencer
4. Tarantula
5. Silent Running feat. Adeleye Omotayo
6. New Gold feat. Tame Impala & Bootie Brown
7. Baby Queen
8. Tormenta feat. Bad Bunny
9. Skinny Ape
10. Possession Island feat. Beck

Stworzony przez muzyka Damona Albarna i artystę Jamiego Hewletta zespół Gorillaz tworzą wokalista 2D, basista Murdoc Niccals, perkusista Russel Hobbs i japoński cudotwórca gitary Noodle.

Nagrodzony BRIT i Grammy zespół powstał w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków, spotkań i czystego szczęścia. Szybko rozwalili przedcyfrowy świat swoją barwną opowieścią i przełomowymi wirtualnymi rozwiązaniami. W swojej siedzibie Kong Studios w zachodnim Londynie, Gorillaz rozpoczęli życie pełne muzycznych innowacji z niesamowicie ekscytującą listą współpracowników, na której znalazły się muzyczne legendy, geniusze i przyszłe gwiazdy takie, jak Elton JohnLittle SimzMF DoomJean-Michel JarreGrace JonesslowthaiKali UchisSidiki Diabaté i wielu innych.

Z siedmioma płytami w dorobku – „Gorillaz” (2001″), „Demon Days” (2005), „Plastic Beach” (2010), „The Fall” (2011), „Humanz” (2017) i „The Now Now” (2018) oraz „Song Machine: Season One – Strange Timez” (2020) – Gorillaz stali się światowym fenomenem, trafili na szczyt list przebojów i zjechali z koncertami cały świat od San Diego do Syrii i od Montevideo do Syrii. Wychodząc poza wszelkie schematy, zespół zdobył wiele nagród w tym Jim Henson Creativity Honor.