KONCERT Z CYKLU „MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” – DUET SZYMON MECHLIŃSKI I MICHAŁ BIEL

Już w najbliższą sobotę, 27 sierpnia w wakacyjnej „Miejscówce z Dwójką” wystąpią Szymon Mechliński i Michał Biel. Artyści zaprezentują utwory Jana Skrzydlewskiego, Henryka Jareckiego, Adama Tadeusza Wieniawskiego, Apolinarego Szeluto oraz Konstantego Gorskiego. Transmisja koncertu na antenie Programu 2 oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. Początek o godz. 18.30.

Szymon Mechliński to jeden z najbardziej cenionych barytonów w Polsce i za granicą. Młody artysta ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. W swoim dorobku ma wiele ciekawych projektów współpracuje m.in. z Filharmonią Śląską w Katowicach, Theater Dortmund (Niemcy), Dorset Opera Festival (Anglia), Wexford Festival Opera (Irlandia), Opera de Lyon (Francja). Artysta jest również laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Swój warsztat wokalny zdobywał kształcąc się pod okiem znamienitych profesorów, takich jak: Gabriela Kściuczyk Klima, Sonia Turchetta, Urszula Kryger, Adam Kruszewski czy Matjaž Robavs. Od 2017 roku pobiera nauki wyłącznie u Maestro Giorgio Zancanaro.

Michał Biel jest cenionym pianistą i korepetytorem. Studiował w Juilliard School w Nowym Jorku pod kierunkiem wyśmienitych pedagogów, takich jak: Brian Zeger, Margo Garrett, Jonathan Feldman i J.J. Penna. Uczył się także u Eytana Pessena w Akademii Operowej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Artysta gościł na estradach najsłynniejszych sal koncertowych świata m.in. Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall i Alice Tully Hall w Nowym Jorku, Sali Koncertowej Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, a także podczas recitali w najbardziej prestiżowych teatrach operowych m.in. w: Oper Frankfurt, Opera  de Lille i Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Muzyk ma na swoim koncie nagrodę dla wyróżniającego się młodego pianisty w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz tytuł najlepszego młodego akompaniatora podczas Le Grand Prix de l’Opéra w Bukareszcie. Ponadto otrzymał nagrodę za wyróżniający się akompaniament podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. 

Szymon Mechliński i Michał Biel mają już za sobą wspólne występy, podczas których starali się przywracać pamięć o zapomnianych utworach. Koncertowali m.in. w Polskiej Operze Królewskiej, Filharmonii Opolskiej czy Operze Śląskiej w Bytomiu.

Jan Skrzydlewski, Henry Jarecki, Adam Tadeusz Wieniawski, Apolinary Szeluto i Konstanty Gorski – utwory tych kompozytorów w wykonaniu wspaniałego duetu Mechliński Biel zabrzmią już w sobotę, 27 sierpnia na antenie Dwójki.

  • Premiera koncertu Szymona Mechlińskiego i Michała Biela w sobotę, 27 sierpnia, o godz. 18.30 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.
  • Wszystkie koncerty z cyklu „Miejscówka z Dwójką” do obejrzenia tutaj.