PIERWSZA NOC PROMSÓW W RADIOWEJ DWÓJCE – TRANSMISJA REQUIEM VERDIEGO Z ROYAL ALBERT HALL W LONDYNIE

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w piątek, 15 lipca, na transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Tegoroczną odsłonę koncertów promenadowych zainauguruje Requiem Giuseppe Verdiego – w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej BBC i znakomitych solistów. Dzięki radiowej Dwójce przez całe lato będzie można słuchać transmisji z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie. Początek inauguracyjnego wieczoru o godz. 20.30.

 The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in.: Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu. 

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych „twarzy” światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz  ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej – The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny. Masowość imprezy (duża liczba uczestników, transmisje radiowe i telewizyjne) łączy się z dbałością o najwyższy poziom artystyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy finał cyklu – znany jako The Last Night of the Proms

Podczas wieczoru inaugurującego tegoroczną odsłonę Promsów zabrzmi Messa da Requiem Giuseppe Verdiego – dzieło skomponowane dla uczczenia pamięci Alessandro Manzoniego – wielkiego poety i patrioty włoskiego. Premiera odbyła się 22 maja 1874 roku w Kościele św. Marka w Mediolanie. Następnie utwór wykonano w tamtejszej La Scali. Wybór tego utworu wraz z towarzyszącym mu przesłaniem na otwarcie Festiwalu, to zarazem niewątpliwe znak czasów, w których żyjemy. 

W Royal Albert Hall mszę żałobną Verdiego wykonają Chór i Orkiestra Symfoniczna BBC pod dyr. Sakari Oramo. Soliści: Masabane Cecilia Rangwanasha – sopran, Jennifer Jennifer Johnston – mezzosopran, Freddie De Tommaso – tenor, Kihwan Sim – bass-baryton.

Podczas tegorocznych Promsów odbędą się 84. koncerty. Do repertuaru wydarzenia powrócą też prezentacje  międzynarodowych orkiestr, w tym nowo utworzonej Ukraińskiej Orkiestry Wolności. Festiwal wpisano w obchody stulecia BBC.

  • Transmisja inauguracyjnego wieczoru Promsów w Programie 2 Polskiego Radia w piątek, 15 lipca, od godz. 20.30 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie – Jacek Hawryluk.