MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ W KARNAWAŁOWEJ ODSŁONIE: KAMERALNY DUET MASTERNAK & DANCZOWSKA

– Nasza „Miejscówka z Dwójką” będzie, jak to w karnawale, pełna różnorodnych emocji! Będzie tanecznie, zabawnie, ale też nostalgicznie, a wszystko to w przepięknym wnętrzu Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku – zapowiadają: grająca na skrzypcach Oriana Masternak i pianistka Justyna Danczowska. Zagrają one w najbliższym wydaniu audycji – w sobotę 15 stycznia. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. Początek o godz. 19.00.

– Podczas koncertu wyruszymy z Państwem w muzyczną podróż: usłyszymy rozrywkowe brzmienie Paryża, nostalgiczną melodię rosyjską, ale też bardziej elegancką muzykę Wiednia. Wieczór zakończy chwila wyciszenia z Brahmsem – dodają artystki. 

Oriana Masternak jest skrzypaczką, kameralistką, pedagogiem krakowskiej Akademii Muzycznej, doktor habilitowaną sztuk muzycznych. Wielokrotnie nagradzana interpretatorka i badaczka muzyki polskiej, zarówno tej zapomnianej, jak i najnowszej. Artystka regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy, prezentując wszechstronny repertuar, obejmujący arcydzieła wszystkich epok oraz prawykonania utworów jej dedykowanych. Jak podkreślają krytycy, jej grę cechuje „piękny dźwięk, niezwykle bogate barwy, nieskazitelna intonacja, naturalne frazowanie”. Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

Justyna Danczowska to znakomita krakowska pianistka i kameralistka, swoje umiejętności doskonaliła m.in. w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana i w Zurychu – w klasie Konstantina Scherbakova. Nagradzana na konkursach w kraju i za granicą, doceniana przez melomanów na całym świecie, koncertowała na całym świecie z takimi artystami, jak m.in. Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. Od 2006 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka.

W zeszłym roku współpraca artystek zaowocowała płytą „Parallels” (DUX). W prasie można przeczytać, że: „Od wykonywanej przez Orianę Masternak i Justynę Danczowską muzyki, trudno się oderwać. Zachwyca znakomity warsztat obu instrumentalistek, ale też świetna współpraca i porozumienie. W każdym z (…) utworów ujawnia się indywidualizm, zarówno skrzypaczki jak pianistki w budowaniu nastroju i prowadzeniu muzycznej narracji”.

  • Premierowy, karnawałowy koncert Oriany Masternak i Justyny Danczowskiej w sobotę 15 stycznia o godz. 19.00. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.