PREMIERA: „NIE MA”, PIERWSZY SINGIEL IWONY SKWAREK W SOLOWEJ ODSŁONIE!

Autorka okładki Małgorzata Nawrocka

Utwór „Nie ma” to pierwszy singiel z debiutanckiej płyty Iwony Skwarek (Rebeka, Shyness!), która jako Iwona Skv rozpoczęła karierę solową. 

https://www.youtube.com/watch?v=zpLlvvBmAEg

Tak o pierwszej solowej piosence oraz nadchodzącej płycie mówi Iwona Skv:

– Napisałam „Nie ma” rok temu przed świętami Bożego Narodzenia przy okazji nagonki na osoby LGBT+. Czułam się przestraszona, a zarazem wściekła na polityków i potrzebowałam to z siebie wyrzucić.  Obecnie okazuje się, że tekst jest złowieszczo jeszcze bardziej aktualny.  Idąc za słowami Doroty Sumińskiej, myślę, że winniśmy nauczyć się żyć ze sobą na Ziemi jako jeden gatunek, a nie wywozić dzieci do lasu, bo się urodziły w innym miejscu.  Wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a nie homo, imigrantami, uchodźcami, etc. Stąd moje podstawowe pytanie w refrenie – kto tu serce ma, a kto go nie ma? I dlaczego ktoś w ogóle ma prawo o tym decydować? Wydaję „Nie ma” rok później, gdyż nie wiedziałam pod koniec 2020 kim jest Iwona Skv, a moją głowę i serce zajmowała muzyka i produkowanie debiutanckiej płyty mojego poznańskiego girlsbandu Shyness! W końcu zrozumiałam niedawno, że nie czuję się już Rebeką. Pamiętam, że od początku bycie „Rebeką” było odświętne, związane z wystrojeniem się na koncert, było na chwilę.  Teraz już wiem, że chcę by ta osoba na scenie była po prostu mną, by nie znikała po wyjściu ze świateł reflektorów. I przyznaję, chyba od zawsze chciałam wszystko robić sama, nie musieć iść na kompromis. Klip do piosenki ukazuje mnie w nowy sposób, moja dziewczyna, po obejrzeniu go powiedziała, że to właśnie jestem dla niej ja. To ważne.  Wyjście z koszul, garniturów, ku własnemu flow, ryzyko ukazania się w nowy sposób słuchaczom i słuchaczkom. Produkuję obecnie dalszy materiał na płytę, siedząc sobie w swoim domowym studio w Poznaniu

BIO: 

Iwona Skwarek to piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i dj’ka poruszająca się w kręgu muzyki elektronicznej. Jest posiadaczką niesamowitego głosu i songwriterskiego zmysłu. Właśnie wydała swój pierwszy solowy singiel jako Iwona Skv.  

Muzyką zajmuje się od zawsze, a mieszka i komponuje w Poznaniu. Jej dyskografię zamyka wydany w 2021 roku debiutancki album czteroosobowego girlsbandu Shyness!, którego była producentką. Jako połowa duetu Rebeka zagrała ponad 400 koncertów w Polsce i poza jej granicami (Sziget Festival w Budapeszcie, Zandari Festa w Seulu). W tym duecie wydała trzy płyty długogrające :”Hellada”, „Davos” i „Post Dreams” oraz wiele singli, EP i remixów docenionych zarówno przez publiczność, jak krytyków.  

Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. Obecnie jest ulubionymi instrumentami są syntezatory analogowe. Jest absolwentką kulturoznawstwa na UAM. Gościnnie wystąpiła na płytach takich artystów jak: Fisz Emade Tworzywo, Moullinex, Catz’n’Dogz, Daniel Bloom, Wczasy czy Mirror People. Jej głos był remiksowany przez klasyków klubowej muzyki – RAC, Punks Jump Up i Kamp!.  

Utworem “Pocałunek” po raz pierwszy otwarcie zaangażowała się w sprawy społeczności LGBT+, dokonując przy tym coming outu. Iwona Skv to nowy etap w jej karierze, będący sumą doświadczeń i zmian, jakie zaszły w życiu artystki i jej muzycznym świecie na przestrzeni ostatnich lat. 

Linki do materiałów muzycznych: 

Rebeka – Stars 

Rebeka – Pocałunek 

Shyness! – Stalker (live version) 

Shyness! – Ready to Lose I