WERONIKA „WRONA” JASIÓWKA LAUREATKĄ 5. EDYCJI KONKURSU „WYDAJ PŁYTĘ Z BĘDZIE GŁOŚNO”

Wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka WRONA zwyciężyła w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Artystka została wyróżniona także za najlepszą muzykę i teksty przez partnera konkursu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Debiutancki album WRONY, który jest główną nagrodą w konkursie, ukaże się w listopadzie br.

WRONA, czyli Weronika Jasiówka, to wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka, występująca w formie solo actu, wykonująca muzykę electro/alternative/pop.  Jest współzałożycielką rockowego girls bandu Brain’s All Gone, z którym wystąpiła w IV edycji programu Must Be The Music, docierając do półfinału. Dotychczas zespół zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą (głównie w Wielkiej Brytanii). Solowa kariera Wrony rozpoczęła się na początku 2018 roku, w momencie wypuszczenia singla „Divide&Conquer”, który był efektem współpracy z duetem DJ-ów z Californii – La Riots.

– WRONA jest kolorowym wulkanem, dla której wizerunek jest prawie tak samo ważny jak tworzenie muzyki.  W jej twórczości liczą się słowa. Korzysta z przywileju niezależnej artystki, która nie musi się martwić, czy tekst jest wystarczająco bezpieczny, czy nie. Konsekwentnie małymi kroczkami buduje swój świat, nie powierzając swojej muzyki i wizerunku producentom. Próbuje czegoś nowego i eksperymentuje z ciekawymi brzmieniami. Niezwykłe jest to, że jest perkusistką, ale też multiinstrumentalistką i cały debiutancki album nagrała sama, a w czasie pandemii nauczyła się online  produkcji muzycznej. Ponadto występuje w formie solo actu, czyli nagrywa po kolei wszystkie instrumenty, zapętla je i do tego śpiewa!  W jednej ze swoich piosenek, mówi że chce być  „Jak Debbie Harry” – przywołuje  legendarną wokalistkę zespołu Blondie, i taka właśnie jest Wrona! Niezależna, nie boi się ryzykować i pomimo wygranej w konkursie – nie jest „produktem na sprzedaż”  – mówi Damian Sikorski, juror i pomysłodawca konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”.

Jury partnera konkursu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, w składzie Rafał Bryndal oraz Tomek Lipiński wyróżnili WRONĘ za najlepsze teksty i muzykę, uzasadniając to słowami:

„W uznaniu indywidualności, oryginalności i siły artystycznej ekspresji. Transowa muzyka WRONY jest pełna młodzieńczej energii, która trafia do  wrażliwego słuchacza.  Bezkompromisowe, przepojone melancholią teksty świadczące o szczególnym darze obserwacji, potęgują poczucie, że mamy do czynienia z dobrze rokującą artystką.”

Zwyciężczyni konkursu wyda teraz z radiową Czwórką swoją debiutancką płytę, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Nagrodą będzie także teledysk do singla z debiutanckiego albumu, sesja zdjęciowa oraz koncert w Czwórce oraz  promocja płyty na antenie i w mediach społecznościowych Czwórki. Dodatkowo ZAiKS w ramach swojego wyróżnienia za najlepszą muzykę i teksty przyznał wokalistce nagrodę finansową.

Czwórka w ramach konkursu wyróżniła także muzyczny projekt „Tragarze”. Projekt stworzony przez szczecińskich muzyków debiutował pod koniec 2017 roku, grając muzykę z pogranicza hip-hopu, funky i reggae. Liderami zespołu są Chillu i Przemek Kazaniecki. W twórczej retro podróży towarzyszą im Pelo oraz dj Twister, a także wokalistka Sandra Jakubowiak i gitarzysta Wojciech Grzyl. W składzie sekcji rytmicznej z zespołem współpracuje basista Bartosz Jurgiel oraz perkusista Marcin Panasiuk. Refleksyjne teksty w ich piosenkach zostały wzbogacone o cytaty z kultowych filmów i seriali z lat 70-tych i 80-tych. Nagrodą w ramach wyróżnienia jest koncert w Czwórce.

***

Konkurs „Wydaj Płytę z Będzie Głośno!”, jest rozwinięciem audycji „Będzie Głośno!”, która umożliwia nieznanym muzykom bezpośredni kontakt z radiem. Piosenki zgłoszone do 5. edycji emitowane są podczas audycji w każdy piątek od godz. 18.00 do 20.00.

W 2021 roku młodzi muzycy, zespoły i soliści z całej Polski nadesłali do konkursu prawie 1,5 tys. utworów. Wśród zgłoszonych utworów dominowały te z gatunków muzyki elektronicznej i synth popowej. Swoje nagrania nadesłali także artyści grający rocka, vintage rock, hip-hop, funk, pop, metal, muzykę instrumentalną i klasyczną. Do tej pory w ramach audycji i konkursu radiowej Czwórki „Będzie Głośno!” ukazało się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia siedem płyt: Ms. Obsession „Manekin”, Marta Zalewska „Marta Zalewska”, Sara Kordowska „Wszystko i nic”, Myasta „Na dobrym kursie”oraz składanki „Będzie głośno”, „Będzie głośno vol.2” „Będzie głośno vol.3”.

Partnerami konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno!” są Związek Artystów Wykonawców STOART i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.