PREMIEROWY KONCERT Z CYKLU „JAZZ.PL”: GRUPA MARCINA WASILEWSKIEGO GRA PŁYTĘ „TRIO” W RADIOWEJ DWÓJCE I ONLINE

Marcin Wasilewski Trio powraca do repertuaru z pierwszego albumu nagranego dla prestiżowej wytwórni ECM! Już w najbliższy piątek 16 lipca w studiu S3 Polskiego Radia wybrzmią kompozycję z – wydanej w 2005 roku – płyty „Trio”. Transmisja koncertu na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Początek wydarzenia o godz. 18.00.

To nie był debiut Wasilewskiego pod szyldem ECM. Już wcześniej pianista i lider autorskiego trio nagrywał dla niemieckiej wytwórni wraz z Tomaszem Stańką. Dopiero jednak w 2004 roku jego grupa – wówczas jeszcze jako Simple Acoustic Trio – otrzymała od legendarnego producenta jazzowego Manfreda Eichera propozycję wydania własnego krążka. Wspominając tę sesję Marcin Wasilewski przyznaje dziś, że przebiegała ona z przygodami. – Byliśmy dobrze przygotowani, ale podczas pierwszego dnia nagrań zachorowałem, dostałem gorączki i nie byłem w stanie grać. Musieliśmy przerwać i wszystko poszło do kosza. Drugiego dnia było już lepiej i zarejestrowaliśmy cały materiał. Wszystko działo się szybko i intensywnie. Był to wówczas najważniejszy dzień mojego życia – mówi Wasilewski. 

Wydany w 2005 roku album „Trio” pokrył się podwójną platyną. Na płycie znalazły się wspólne kompozycje zespołu i utwory lidera, a także kompozycje Björk, Wayne’a Shortera, Tomasza Stańki i Karola Szymanowskiego. Po ponad 15 latach przerwy Marcin Wasilewski Trio wróci do tego repertuaru – specjalnie dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów. Podczas koncertu grupa wystąpi w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Michał Miśkiewicz – perkusja. Koncert poprowadzi Roch Siciński.

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. MWT uznaje się za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia i cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. Kompozycje projektu można znaleźć na 11 studyjnych płytach, wydanych pod szyldami Simple Acoustic Trio i Marcin Wasilewski Trio. Najnowsza z nich to „Arctic Riff” z 2020 roku – nagrana z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano.

  • Transmisja koncertu Marcin Wasilewski Trio w piątek 16 lipca o godz. 18.00 na antenie Dwójki, a także w formie streamingu wideo na: Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl.
  • Ograniczona pula zaproszeń czeka na Słuchaczy radiowej Dwójki i będzie rozdawana na antenie w najbliższych dniach.
  • Latem piątkowy cykl koncertowy w Dwójce zmienia formułę i proponuje fanom jazzu wakacyjną podróż, podczas której klasyczne albumy z przeszłości wybrzmiewają we współczesnych wykonaniach. Na kolejne odcinki audycji „Jazz.PL” zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński. Transmisje w każdy piątek o godzinie 18.00 na falach Programu 2 Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych stacji.