„LATO Z RADIEM” – 50 LAT ZE SŁUCHACZAMI

Najlepsza wakacyjna muzyka, koncerty znakomitych artystów, niepowtarzalne konkursy, płyty
i kasety z przebojami, trasa reporterska, audycje plenerowe i wiele innych atrakcji – tak tworzyła się historia „Lata z Radiem”. Audycja, która po raz pierwszy została nadana 1 lipca 1971 roku obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny.  

Pięćdziesiąt lat temu nikt nie przypuszczał, że krótki przegląd wakacyjnych wydarzeń połączony
z letnią muzyką szybko urośnie do rangi kultowej audycji słuchanej przez całe pokolenia. Pomysłodawcą tej, z początku niebyt długiej formy, nadanej po raz pierwszy 1 lipca 1971 roku, jest Aleksander Tarnawski, twórca „Sygnałów Dnia” czy „Czterech Pór Roku”.  Co ciekawe, audycja rok po starcie w ogóle nie pojawiła się na antenie Jedynki, ale już w 1973 roku wystartowała w zmienionej formie.

Tym razem było to trzygodzinne pasmo, podczas którego można było posłuchać przebojów z całego świata, informacji i wakacyjnych ciekawostek. Zapowiedź programu z charakterystyczną melodią „Polka Dziadek” wybrzmiewała w kilku różnych językach. Audycja była bardzo innowacyjna, ponieważ nadawano ją na żywo, a podczas jej trwania łączono się ze słuchaczami, pozwalając im na swobodne wypowiedzi. W tworzeniu historii Lata z radiem udział miało wielu znakomitych dziennikarzy: Zygmunt Chajzer, Krystyna Czubówna, Andrzej Matul, Tadeusz Sznuk, Sławomir Szof, Andrzej Zalewski, Zbigniew Krajewski, Roman Czejarek, Małgorzata Raducha czy Sława Bieńczycka. 

Lato z radiem, to nie tylko audycja nadawana bezpośrednio ze studia, ale także ogromne wydarzenie muzyczne, zapoczątkowane w latach 90-tych. Podczas długich tras koncertowych występowały wielkie gwiazdy polskiej sceny, które grając w towarzystwie Polskiego Radia, czuły się tak dobrze, że nie poprzestawały na jednym koncercie. Takim przykładem jest chociażby Maryla Rodowicz, która gościła na scenie „Lata z Radiem” nie dość, że często, to wyjątkowo długo – jej koncerty trwały dwie,
a czasem nawet trzy godziny. Na trasie regularnie spotkać można było Krzysztofa Krawczyka, Grzegorza Markowskiego i zespół Perfect, Budkę Suflera, Golec uOrkiestrę, Andrzeja Krzywego i De Mono, Formację Nieżywych Schabuff, Anię Wyszkoni i wielu innych. 

Taka ilość muzycznych wrażeń musiała w końcu doczekać się swojej składanki. W 1996 roku wydany został pierwszy muzyczny krążek oraz kaseta z największymi przebojami „Lata z Radiem”. Na okładce – krowa – ponieważ to był rok radiowych wyborów najbardziej łaciatej krowy. Na płycie same polskie nagrania „Daj mi tę noc”, „Jak się masz kochanie”, „Lato” czy „Chałupy welcome to”. Wydanie okazało się olbrzymim sukcesem i co roku powstawały jego kolejne edycje, zawierające największe przeboje polskie i światowe. Płyty i kasety z charakterystycznymi, kolorowymi okładkami z żabką, słonikiem czy bocianem i oczywiście uśmiechniętym słoneczkiem umilały Polakom czas w domu
i w podróży.

Co ciekawe, zwierzęta te nie były umieszczane w oprawie graficznej przypadkowo. Wraz
z pojawieniem się pierwszych płyt Lata z radiem, zrodził się także pomysł maskotki. Łoś, koń, pies, jeż, ryś, salamandra, pszczoła, żółw – to tylko niektóre z nich. Były też edycje, w których odchodzono od maskotek nawiązujących do zwierzęcego świata. W 2008 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zaprojektowano włochatego stworka „Dziabąga”, a w roku 2017 maskotką było pluszowe radio. 

Z biegiem lat symbolem „Lata z Radiem” stały się także niecodziennie konkursy, jak chociażby ten
z cyklu „Naj…”. Poszukiwano właścicielki najdłuższych włosów w Polsce, tego, kto ma najkrótsze, i najdłuższe nazwisko. Był również konkurs na najdziwniejsze zwierzę trzymane w domu, na najdłuższego jamnika czy kurę znoszącą największe jajka. Słuchacze czynnie angażowali w radiowe zabawy – dzielnie liczyli i mierzyli, mając nadzieję na zdobycie tytułu „Naj…”.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji „Lata z Radiem”, która nadawana jest od poniedziałku do soboty od godz. 9.00 do godz. 12.00 nagrody czekają na słuchaczy w ramach „Karuzeli z nagrodami” oraz „Skojarzeń”. Z kolei w każdy piątek o godz. 20.00 transmitowane będą premierowe nagrania z wyjątkowej trasy koncertowej – zarówno w wersji audio na antenie radiowej Jedynki, jak i w mediach społecznościowych stacji, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie internetowej. W najbliższy piątek 2 lipca wystąpią Maryla Rodowicz i Helena Vondrackova. Jedynka wraz z teatrem Polskiego Radia przygotowała także interaktywne słuchowisko, w którym to słuchacze decydują o dalszym przebiegu akcji. „Klub wielbicieli Agaty Ch.” został napisany przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską specjalnie z okazji jubileuszu. Polskie Radio uruchomiło także aplikację Jedynki, która na dwa miesiące zamieniła się w aplikację „Lata z Radiem”. 

Więcej na temat atrakcji jubileuszowej edycji „Lata z Radiem” na antenie Programu 1

Strona internetowa Lata z Radiem