Awangarda w ofensywie, czyli premiera „Polish Radio Jazz Archives 33 – Jazz Jamboree ’67 vol. 1″.

18 czerwca 2021 roku pojawi się w sklepach już 33. tytuł w lubianej i docenianej przez miłośników jazzu serii wydawnictw Agencji Muzycznej Polskiego Radia, zatytułowanej  „Polish Radio Jazz Archives”.

Jest październik roku 1967. Pięć miesięcy wcześniej zmarł wielki mag jazzu John Coltrane. Nic więc dziwnego, że na scenie Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas kolejnego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree pojawią się przede wszystkim muzycy naprawdę w tamtym czasie awangardowi. Pierwsze nagrania z ich koncertów znajdują się na prezentowanym albumie.

Najpierw zapis koncertu Roland Kirk Quartet. Niewidomy lider tego składu był wszechstronnym multiinstrumentalistą (potrafił grać na paru tuzinach instrumentów) i barwną osobowością. Znany był z umiejętności grania „jednocześnie” na trzech saksofonach. Choć preferował występy z własnymi zespołami, współpracował też  z Quincy Jonesem, Roy Haynessem i Charlesem Mingusem.

Ponadto znajdziemy tu utwory w wykonaniu Manfred Schoof Quintet, free jazzowego zespołu, kierowanego przez żyjącego i aktywnego do dziś (85 lat) trębacza z Niemiec (wówczas) Zachodnich. 

Polska reprezentacja na albumie, to kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, w którym oprócz lidera grają: Janusz Muniak na saksofonach altowym i sopranowym, Włodzimierz Nahorny na saksofonie altowym, Jacek Ostaszewski na kontrabasie i Sergiusz Piotrowski na perkusji.

W atmosferę koncertów umieszczonych na albumie, świetnie opisując realia epoki, wprowadza umieszczony w towarzyszącej płycie książeczce tekst świadka tamtych czasów, Stanisława Bukowskiego.

W roku 1967 Festiwal Jazz Jamboree obchodził 10. urodziny. Organizatorzy zadbali, żeby w tej niezwykłej, jak na tamte czasy i miejsce, jubileuszowej imprezie, wzięli udział naprawdę znaczący muzycy z całego świata. Zaproszono niemal sześćdziesięciu wykonawców z kraju i zagranicy, a także wielu międzynarodowych działaczy i krytyków jazzowych.

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się już płyty z nagraniami Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Wielbicieli jazzu zachęcamy do przyjrzenia się bliżej tej serii.

Tracklista : Jazz Jamboree’67 vol.1

1. Fly By Night Roland Kirk
2. Alfie Burt Freeman Bacharach
3. Creole Love Call Duke Ellington
4. The Inflated Tear Roland Kirk
5. My Ship Kurt Weil, Ira Gershwin
6. Gra słów Andrzej Trzaskowski
7. Mines G.Dudek,A.von Schlippenbach,M.Schoof  Turn 14 Alex von Schlippenbach   
8. Virtue Gerd Dudek/ Alex von Schlippenbach  Alex von Schlippenbach    

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera:  18.06.2021r.