Zuza Jabłońska jako psychodeliczna Alicja w Krainie Czarów

Już 1 czerwca w serwisie Audioteka premierę miała nowa superprodukcja – Przygody Alicji w Krainie Czarów. Klasyka Lewisa Carrolla zostanie przedstawiona w zupełnie nowej, oryginalnej, lekko psychodelicznej odsłonie, a o odpowiednią oprawę audiomusicalu zadbał duet producencki Patryk Kumór i Dominik Buczkowski. W rolę Alicji wcieliła się Zuza Jabłońska! Obok niej zagrali także Dominika Kluźniak, Agata Kulesza, Mateusz Damięcki, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat, Przemysław Bluszcz, Wojciech Solarz, Agata Buzek i wielu innych znanych i lubianych aktorów – słowem: cała plejada gwiazd.

– Muzyka, którą stworzyliśmy działa na wszystkie zmysły słuchacza. Przenosi do zupełnie innej, magicznej przestrzeni. Jest odważnym połączeniem słowiańskich melodii z trapowym brzmieniem oraz elementami muzyki filmowej – opowiadają kompozytorzy i producenci muzyki. – Jest nieszablonowym spojrzeniem na dość tradycyjną lekturę. Wnosi nowe znaczenia, przenosząc wyobraźnię na wyższy poziom. Łączy różne sfery artystyczne, angażując aktorów do utworów muzycznych. To pierwsze połączenie tak skrajnych gatunków podkreśla jeszcze niezwykłość „Przygód Alicji w Krainie Czarów”.

Singiel Zuzy Jabłońskiej „Znikam” inspirowany postacią Alicji ukaże się równolegle z audiomusicalem. Utwór będzie wiodącym motywem muzycznym całej produkcji, ale to nie jedyne piosenki Alicji i jej towarzyszy. Autor wpisał w tekst 10 piosenek, w których obok Zuzy usłyszymy np. Agatę Buzek, Mateusza Damięckiego czy Zbigniewa Zamachowskiego.

– W postaci głównej bohaterki widzę siebie – opowiada Zuza. – Ciekawą świata, ale jednocześnie ostrożną i rozważną, czasami zagubioną. Tak jak Alicja podążam za swoimi marzeniami i realizacją wyznaczonych celów. Po zakończeniu nagrań do audiomusicalu utwierdziłam się jeszcze bardziej w przekonaniu, że w życiu nie chodzi o to, aby być najlepszym, ale o to, żeby być szczęśliwym – podsumowuje artystka.

Do piosenki powstał teledysk w reżyserii Macieja Adamczaka. To młody niezwykle utalentowany reżyser, który ma na swoim koncie tegoroczną nominację do Fryderyka za klip do piosenki Margaret „Reksiu”, ale również najnowszy klip Beaty Kozidrak z udziałem Łukasza Simlata.

Adamczak, interpretując Alicję i piosenkę Zuzy, porusza niezwykle ważny zwłaszcza w dzisiejszych czasach temat – depresji wśród młodzieży. Baśniowa „hole in the ground” to najciemniejsze miejsca własnej podświadomości, do których trafiają coraz częściej młodzi ludzie i z których nierzadko nie znajdują drogi powrotnej. A wszystko to utrzymane w onirycznej stylistyce, pełnej kolorów i absurdu. Swoje miejsce znajdą w tym świecie i szalony kapelusznik, i zła królowa, i mnóstwo innych postaci. W klipie w głównych rolach zobaczymy Zuzę, Agatę Kuleszę, Mateusza Damięckiego oraz tatę Zuzy w roli ojca bohaterki!

Reżyserem samego audiomusicalu jest Wawrzyniec Kostrzewski, ceniony reżyser teatralny i radiowy. Jego głośna realizacja „Wesela” w Teatrze Telewizji zdobyła Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2019 roku, Nagrodę Mediów Publicznych i szereg innych nagród indywidualnych. Reżyser postawił na przybliżenie tej ponadczasowej historii współczesnemu odbiorcy – równolatkowi Alicji – nastolatkowi. Dlatego historia przybiera nieco bardziej mroczny klimat, a muzycznie bliżej jej do Björk i Billie Eilish niż do dziecinnych kreskówek.

Posłuchaj singla w serwisach muzycznych: https://zuzajablonska.lnk.to/znikam

Audiomusical dostępny tutaj: https://web.audioteka.com/pl/przygody-alicji.html

Obsada audiomusicalu:

Narratorką jest Dominika Kluźniak, w głównych rolach usłyszymy między innymi:

Zuza Jabłońska – Alicja

Mateusz Damięcki – Szalony Kapelusznik

Agata Kulesza – Królowa Kier

Michał Czernecki – Król Kier

Łukasz Simlat – Biały Królik

Grzegorz Małecki – Kot z Cheshire

Zbigniew Zamachowski – Żółwiciel

Agata Buzek – Księżna

Przemysław Bluszcz – Gąsienica

Opis fabuły książki:

Pewnego dnia Alicja wpada do króliczej nory i tym samym do świata przypominającego sen. Dziewczynka raz rośnie, raz maleje po wypiciu tajemniczego napoju i zjedzeniu ciastka. Na swojej drodze spotyka mnóstwo dziwnych postaci m.in. Pana Gąsienicę palącego fajkę wodną, Białego Królika, gniewną Królową Kier.

Przygody Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla to opowieść, po która chętnie sięgają dzieci i dorośli. Niejednoznaczna, barwna i pełna niesamowitych spotkań historia dziewczynki, która ruszyła w pościg za Białym Królikiem mówiącym ludzkim głosem. Co wydarzyło się dalej? Jak skończył się pobyt w Krainie Czarów? I czy jest stamtąd jakieś wyjście?