Marta Bijan zapowiada nowy album „piosenką o końcu” z udziałem Kasi z Kwiatu Jabłoni

„piosenka o końcu” znajdzie się na albumie „SZTUKA PŁAKANIA”, którego premiera już 28 maja 2021. Płyta dostępna jest w przedsprzedaży na empik.com.
Marta Bijan lubi znikać. Zniknęła po finale programu „X-Factor”, w którym wystąpiła w 2014. Pojawiła się dopiero w 2017 z debiutanckim albumem „Melancholia”, po premierze którego… zniknęła znowu. Przez kolejne lata nie próżnowała – wydała trzy książki, wyreżyserowała krótkometrażowy horror i ukończyła studia filmowe. A co z muzyką?Jesienią 2020 ukazał się jej nowy singiel „lato smakuje”, w zupełnie odmienionym, ciężkim klimacie, a po nim przyszły „szczelina” i „disneyend”. Za produkcję tych numerów odpowiada Haldor Grunberg, na co dzień muzyk sceny metalowej, znany z zespołów Mentor, Thaw i Untervoid.Już 28 maja 2021 ukaże się nowy, wydany samodzielnie album Marty, zatytułowany „SZTUKA PŁAKANIA”. Jego kolejną zapowiedzią jest singiel „piosenka o końcu”.

Tekst i muzykę piosenki o końcu napisała sama wokalistka, za produkcję muzyczną odpowiada Haldor Grunberg, a drugiego głosu Marcie użyczyła gościnnie Kasia Sienkiewicz, wokalistka znana z duetu Kwiat Jabłoni. 

Marta Bijan 
mówio swoim singlu:

,,piosenka o końcu” to moja osobista wizja apokalipsy. Niemal od zawsze mierzę się z uczuciem narastającego niepokoju, stale mam poczucie zbliżającego się końca. Kiedyś miało to wymiar jedynie osobisty, a od jakiegoś czasu ta wizja urosła do skali globalnej. W tym utworze snuję wizje, co się stanie, jeśli dalej jako ludzie będziemy bagatelizować cień wielkiej fali, który już powoli się na nas kładzie – na nasze własne życzenie.

Teledysk zrealizowałam z dwójką przyjaciół i narzeczonym. Nagrywaliśmy w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, szkole i nieczynnym przez pandemię kinie. Przez sytuację na świecie i ostatni rok, naprawdę czułam się, jakby moja piosenka była czymś aktualnym.


Za zdjęcia w klipie odpowiedzialni są Laura Nadolska, twórczyni kanału Lo Journal, słynącego z klimatycznych filmów oraz Tomek Wilczyński, reżyser i operator dziesiątek produkcji filmowych, założyciel Studio Hologram. 
 Utwór „piosenka o końcu” jest już dostępny w serwisach cyfrowych: 
http://www.soundline.biz/MartaBijanPiosenkaOKoncu
Marta Bijan – nowy album „SZTUKA PŁAKANIA”Na stronie empik.com ruszył preorder albumu „SZTUKA PŁAKANIA”:
https://www.empik.com/sztuka-plakania-bijan-marta,p1269369213,muzyka-p

Marta Bijan mówi o płycie:„SZTUKA PŁAKANIA” to moja próba okiełznania smutku i mroku, które zawsze głośno we mnie krzyczały. Za głośno. Chciałam sprawdzić, czy potrafię w nich pływać, nie topiąc się, a jedynie unosząc na ich powierzchni – ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Chciałam o nich opowiadać, zniżając głos, przy akompaniamencie filmowych dźwięków – jakbym snuła historie, które sama lubię czytać, oglądać i których lubię słuchać. Myślę, że się udało. Razem z Haldorem stworzyliśmy album, który jest połączeniem naszych z pozoru zupełnie różnych muzycznych osobowości – mojej poetyckości i melancholii z domieszką mroku i jego ciężkich, ciemnych brzmień. A ja w swoich tekstach i melodiach nauczyłam się płakać mniej teatralnie, krzyczeć mniej rozpaczliwie. Dopiero niedawno, może przez pandemię, dotarło do mnie, że to wielka sztuka, którą ciągle muszę zgłębiać.
Marta Bijan – bio
Marta Bijan pisze, śpiewa, komponuje, reżyseruje, wychodzi z siebie i… ucieka. Jej pierwszy utwór, „Ciemno”, opublikowany w 2012 roku, zapoczątkował niezwykłą podróż przesiąkniętą melancholią, która trwa do dzisiaj. Opisują ją dźwięki pianina, mroczne syntezatory, nostalgiczne teksty i pełen emocji wokal. Główną muzyczną inspiracją dla Marty jest dream pop wczesnych lat 80.Marta, choć mieszka teraz w Warszawie, pochodzi z Zagłębia. Urodziła się w Sosnowcu, dzieciństwo spędziła w Czeladzi. Przygodę z muzyką zaczęła jeszcze przed przekroczeniem progu szkoły podstawowej. W 2014 roku wzięła udział w 4. edycji programu „X-Factor”, w którym zajęła 2. miejsce. Od tamtego czasu dzieliła scenę z Natalią Przybysz, Stanisławem Sojką czy Natalią Szroeder.W 2018 roku artystka wydała debiutancki album pt. „Melancholia”, który zajął 29. miejsce zestawienia OliS. Z kolei singiel promujący wydawnictwo, „Mówiłeś”, osiągnął status Złotej Płyty w zaledwie 3 miesiące po premierze.Marta, gdyby mogła, zamieszkałaby w kinie. Ukończyła Warszawską Szkołę Filmową i obiecuje, że nakręci kiedyś dobry polski horror. Robi zdjęcia inspirowane filmami grozy. Pisze wiersze i opowiadania. Pod koniec 2019 roku wyreżyserowała krótkometrażowy film „Luna”, a także opublikowała tomik wierszy „Kwiat wielu nocy” .Teraz Marta zajmuje się swoją drugą płytą, „SZTUKA PŁAKANIA”, która ukaże się 28 maja 2021. Następnie ruszy w trasę koncertową z nowym materiałem i pomysłami…https://www.facebook.com/Bijan.Martahttp://www.martabijan.plhttps://www.youtube.com/user/martabijan