„SERCEM POLAK, A TALENTEM ŚWIATA OBYWATEL” – PREMIERA WYJĄTKOWEGO WYDAWNICTWA POLSKIEGO RADIA

Album „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii Polski, a w szczególności polskiej emigracji między pierwszym rozbiorem i wstąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przygotowany on został dla uhonorowania polskich twórców i artystów, którzy zmuszeni byli do emigracji i życia poza Ojczyzną, ale swoim talentem dawali dowód patriotyzmu, nigdy nie zapominając o Polsce i rozsławiając ją na całym świecie. Zawiera bezcenne pod względem artystycznym nagrania wybitnych polskich muzyków emigracyjnych znajdujące się w zbiorach Archiwum Polskiego Radia. Wśród nich są często zapomniane lub prezentowane po raz pierwszy od bardzo dawna utwory klasyczne, popularne, a także kompozycje filmowe. 

 Ukazujący się dziś podwójny album Agencji Muzycznej Polskiego Radia poświęcony jest prawie 60 polskim artystom, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Dzięki staraniom zespołu redakcyjnego Archiwum Polskiego Radia na rynek trafia wybór ukazujący – prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju – bogaty dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji oraz ich wkład w światowe dziedzictwo kulturowe. 

Album „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” to zestaw 2 płyt CD (42 utwory) oraz 126-stronicowej książki, łączących w mistrzowski sposób muzykę, słowo i obraz. 

Część fonograficzna zawiera autorski wybór archiwalnych nagrań. Pokazuje ona wielki talent wybitnych polskich osobistości świata muzyki, literatury, teatru, czy filmu, którzy tworząc na emigracji nigdy nie zapominali o ojczyźnie i zawsze podkreślali swój rodowód. Niektórzy, jak Fryderyk Chopin czy Cyprian Kamil Norwid, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku, nigdy do Polski nie wrócili. Inni mieli szczęście powracać do kraju ojczystego i występować dla witających ich entuzjastycznie rodaków. Od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę czy Polę Negri, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek – album „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” zawiera różnorodny stylistycznie repertuar o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są tu kompozycje klasyczne, pieśni operowe, muzyka ilustracyjna do filmów oraz wiele piosenek wodewilowych, kabaretowych i radiowych. 

Część ikonograficzna przedstawia w atrakcyjnej formie graficznej i tekstowej sylwetki największych polskich twórców działających na emigracji. Pośród nich są kompozytorzy, dyrygenci, śpiewacy operowi, poeci, aktorzy, czy wirtuozi instrumentów. Wśród zdjęć, partytur, czy biogramów jest kilka „białych kruków” odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia – fotografii z dedykacjami artystów. Są też piękne ilustracje historii polskiej emigracji oraz wydarzeń historycznych, które do niej doprowadziły. W tej części także są materiały, jak grafiki i zdjęcia, które nie były wcześniej publikowane.

Album zawiera także fragmenty przemówienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wygłoszonego na III Światowym Zjeździe Polonii 22 września 2007 roku.

Album objęła patronatem Rada Mediów Narodowych. Mecenasem wydania albumu jest Polska Fundacja Narodowa.

  • Wydawnictwo „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” jest do nabycia w sklepie Polskiego Radia, gdzie dostępna jest również tracklista i fragmenty utworów .