KWARTET ŚLĄSKI W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ” – MUZYCZNA LITERATURA XX i XXI WIEKU

– Wykonamy dla Państwa utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasockiego, Pendereckiego i Knapika – zapowiada skrzypek Szymon Krzeszowiec, prymariusz Kwartetu Śląskiego, który wystąpi w najbliższej „Domówce z Dwójką”. Transmisja koncertu w sobotę 8 maja o godz. 19.00 – na antenie Dwójki, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Grupa doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów, jak: LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg. 

Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali prawie 150 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. 

Zespół cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Artyści nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Bogaty dorobek fonograficzny Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 60 płyt. Nagrania Kwartetu Śląskiego były 26-krotnie nominowane do nagrody Fryderyka, a 7-krotnie zespół otrzymał tę statuetkę. 

Wielokrotnie nagradzany zespół we wrześniu 2017 roku został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Awards w kategorii muzyki kameralnej – za płytę z utworami Grażyny Bacewicz.

W trakcie „Domówki z Dwójką” Kwartet Śląski wystąpi w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce I, Arkadiusz Kubica – skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela.

  • Transmisja koncertu w sobotę 8 maja o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia