MIN t wspiera Strajk Kobiet, śpiewa o depresji w nowym teledysku i rusza z akcją wydawniczą drugiego albumu na Kickstarter

Wrocławska kompozytorka i wokalistka na co dzień mieszkająca w Berlinie – Martyna Kubicz znana jako MIN t –  wraca z nową muzyką i planami na 2021 rok. Oprócz pracy nad drugim solowym albumem, angażuje się społecznie, tworząc protest song i występując na strajkach w odpowiedzi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce. W sieci ukazał się także teledysk poruszający temat wszechobecnej depresji.     

Minęły 3 lata od debiutanckiego „Assembalge”, czyli materiału, dzięki któremu poznaliśmy autorski neo-soul MIN t z bliska. To właśnie po tym albumie wydanym przez niezależną, wrocławską wytwórnię regime brigade – Martyna Kubicz pojawiła się w wielu podsumowaniach roku m.in. Onet Muzyka, Soundrive czy Gazety Magnetofonowej, a Gazeta Wyborcza wyróżniła ją w roli nowej nadziei polskiej muzyki obok Rosalie. i Poli Rise w plebiscycie Sanki, odpowiedniku brytyjskiego „BBC Sound Of…”. 

Po wielu koncertach na festiwalach w Polsce i zagranicą, MIN t wraca do studia by stworzyć płytę pt. „Shot to Pieces” we współpracy z Leo Abrahamsem,  światowej klasy muzykiem i producentem, nagrywającym między innymi z Jonem Hopkinsem, Wild Beasts, Goldfrapp czy Brianem Eno. To założenie ambitne, ale i kosztowne: wesprzeć finansowo w drodze do spełnienia kolejnych marzeń artystki możemy za pośrednictwem portalu Kickstarter, najpopularniejszej witrynie crowdfundingowej, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów. Zależnie od wysokości naszej wpłaty, jeśli uda się zrealizować zadanie – otrzymamy wartościowe, limitowane prezenty: m.in. winylowy album, zestaw gadżetów, bilet na wszystkie koncerty Martyny czy spotkanie podczas wspólnego gotowania pierogów – ulubionej potrawy MIN t.

Efekt wspólnych sesji nagraniowych z Leo Abrahmsem możemy usłyszeć w znakomitych, wielowymiarowych brzmieniowo singlach pt. „Start Dancing” i „Rhythm Of Your Blues” utrzymanych w electro-popowej stylistyce i nawiązujących do współczesnego brzmienia R&B. Każdy z nich został też wzbogacony o teledysk, a najnowszy „Rhythm Of Your Blues” to hipnotyczna kompozycja, którą przeszywa syntezatorowy bas i, jak zawsze – potężny głos artystki. W piosence odnajdziemy opowieść o depresji – chorobie – na którą cierpi ponad 350 milionów osób na świecie. MIN t śpiewa o więzi międzyludzkiej, w której obie strony doświadczają złudnie „niewidocznych” kłopotów. To historia o bezsilności, ale i namysł nad emocjami i uczuciowością w relacjach. 23 lutego corocznie obchodzimy  „Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”, a klip autorstwa Larsa Lenskiego i Doroty Kwiatkowskiej, którego celem jest poszerzanie świadomości na temat choroby staje się obrazowym tłem do refleksji nad globalnym problemem. Za warstwę liryczną odpowiada Patrycja Kubicz, połączona siostrzaną więzią z wokalistką. 

MIN t nie jest obojętna na sytuację, w jakiej znalazły się kobiety mieszkające w Polsce, w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Berlinie, gdzie MIN t mieszka od lat, także organizowane są uliczne protesty i happeningi artystyczne związane ze Strajkiem Kobiet, w których aktywnie bierze udział. Postanowiła stworzyć piosenkę specjalnie na tę okazję. W pozornie stonowanej, soulowej balladzie – rapuje i śpiewa o uczuciach i emocjach związanych z próbą ograniczania wolności obywatelskiej przez polski rząd. „Chcę dodać otuchy i siły wszystkim kobietom walczącym o swoje prawa. Mam nadzieję, że ta piosenka dotrze prosto do serc i pozwoli znaleźć nadzieję w tych niepewnych czasach” – dodaje artystka. Do utworu pt. „Głos” także powstaje oddolny teledysk – na adres martynakubicz@yahoo.com można wysyłać swoje zdjęcia i filmy, na których śpiewamy jednym głosem z MIN t lub walczymy o swoje uczestnicząc w protestach, w czerwonych barwach  błyskawic.