„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” – JAZZOWE IMPROWIZACJE BRACI OLEŚ

Mówi się, że są najlepszą sekcją rytmiczną w Europie. Bracia Oleś – perkusista Bartłomiej i kontrabasista Marcin – będą gospodarzami najbliższej „Domówki z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 16 stycznia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

To jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej. Urodzeni w 1974 roku bliźniacy pochodzą z muzycznej rodziny. Niebagatelny wpływ na ich edukację i muzyczną ścieżkę rozwoju miał ojciec – klasycznie wykształcony dyrygent i nauczyciel gry na kontrabasie. Choć obecnie jeden z braci kojarzony jest głównie z kontrabasem, a drugi z perkusją – obaj mają w swoim artystycznym CV grę na kilku innych instrumentach – Bartłomiej m.in. na ksylofonie i marimbie, Marcin na fortepianie i akordeonie.

W ubiegłym roku obchodzili 20-lecie wspólnej, artystycznej działalności. Przez lata eksperymentowali z brzmieniem, wychodząc daleko poza ramy jednego gatunku. Twórczo interpretowali m.in. muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego. – Paramy się odświeżaniem materii jazzowej, szukamy więc inspiracji spoza jazzu, żeby wnieść do tej muzyki więcej pierwiastków, których tam wcześniej nie było – mówili w 2018 roku w „Poranku Dwójki” przy okazji wydania albumu „Górecki Ahead”. Cztery lata wcześniej nagrali (również z wibrafonistą Christopherem Dellem) krążek „Komeda Ahead”. Ich dorobek to także improwizatorski album „Alchemia” (2008) z klarnecistą Theo Jörgensmannem oraz płyta „Sefardix” (2013) z udziałem wokalisty Jorgosa Skoliasa, będąca hołdem dla muzyki sefardyjskiej (Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia 2013). Bracia Oleś mają na swoim koncie także muzykę do filmów i sztuk teatralnych oraz płyty solowe.

W repertuarze, który przygotowali na spotkanie ze słuchaczami Dwójki, nie zabraknie utworów jazzowych, nawiązań do dzieł polskich kompozytorów współczesnych, ale również tradycyjnej muzyki z terenów dzisiejszego Meksyku.

  • Transmisja koncertu w sobotę 16 stycznia o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.