ANIA KARPOWICZ I ALEKSANDRA ŚWIGUT GRAJĄ BACHA, SZUBERTA I WAJNBERGA W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ”

– Zagramy program „Śmierć i dziewczyna” inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu – mówią: grająca na flecie Ania Karpowicz oraz pianistka Aleksandra Świgut, które usłyszymy i zobaczymy w najbliższym wydaniu „Domówki z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 9 stycznia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Ania Karpowicz przedstawia się jako „flecistka, kuratorka, aktywistka”. Jest absolwentką studiów solistycznych w Hochschule für Musik Detmold w klasie Janosa Balinta i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Specjalizuje się w mikroprojektach miejskich realizowanych we współpracy ze społecznościami lokalnymi. Jest m.in. współinicjatorką festiwalu miejskiego „WarszeMuzik” – serii muzycznych interwencji w przestrzeń publiczną, odbywających się w podwórkach przedwojennych kamienic-ostańców getta warszawskiego. Stworzyła również kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble i kieruje jej pracami, współorganizując koncerty repertuarowe z muzyką XX i XXI wieku. Angażuje się w promocję twórczości kobiet, zrealizowała także solowy recital multimedialny „Tova”, podnoszący temat skomplikowanej tożsamości kobiet w rzeczywistości posttransformacyjnej, z premierą online na festiwalu Sacrum Profanum. 

Aleksandra Świgut studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Warszawie i jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiowała też grę na fortepianie historycznym oraz uzyskała dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczyła się również w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Została doktorantką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatką wielu konkursów w kraju i zagranicą.

Na spotkanie ze słuchaczami i internautami obie artystki przygotowały wyjątkowy repertuar. Utwory m.in. Bacha, Szuberta i Wajnberga, które Ania Karpowicz i Aleksandra Świgut wykonały w mieszkaniu w jednej z warszawskich kamienic, wybrzmią w najbliższej „Domówce z  Dwójką”.

  • Transmisja koncertu w sobotę 9 stycznia o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.