„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” Z WIZYTĄ W KOPENHADZE: PIANISTA 
KAMIL PIOTROWICZ I JEGO IMPROWIZOWANY JAZZ

Kolejnym artystą, którego koncert będzie można usłyszeć i zobaczyć w „Domówce z Dwójką” jest jazzowy pianista, kompozytor i producent Kamil Piotrowicz. – Wykonam własne, nowe kompozycje, wokół których będę improwizował – zapowiada muzyk. Emisja wydarzenia w sobotę 19 grudnia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

– Na początku był pomysł sięgnięcia po muzykę barokową, żeby zaprezentować Bacha, Rameau i podobnych kompozytorów. Jednak po miesiącu pracy nad tym programem zorientowałem się, że potrzebowałbym jeszcze kolejne pół roku, żeby rzeczywiście zaprezentować – tak w pełni i z zadowalającym efektem – tę muzykę przefiltrowaną przez samego siebie. Przyznaję też, że jestem artystą, który od samego początku poszukuje własnej drogi, własnego języka, własnego głosu. Pomyślałem: „mam tylko 30 minut, żeby się zaprezentować”. Dlatego ta „Domówka” oparta będzie na moich najnowszych kompozycjach i improwizacjach, które stworzyłem w listopadzie – mówił Kamil Piotrowicz w Programie 2 Polskiego Radia.

Muzyk urodził się w 1992 roku w Koszalinie, a kompozycję studiował i ukończył z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów jazzowych. Na polskiej scenie jazzowej zadebiutował płytą „Birth” (2015), nagraną z własnym kwintetem założonym w 2014 roku. Drugi album „Popular Music” (2016) – zarejestrowany już w sekstecie – został wysoko oceniony przez dziennikarzy jazzowych i uznany albumem roku w branżowych mediach. Otrzymał także nominację do Fryderyka, podobnie jak kolejna płyta – „Product Placement” (2018). Dziś Kamil Piotrowicz gra nie tylko solowo i z sekstetem, jest również zaangażowany w zespoły LAWAAI, Wojtczak/Piotrowicz oraz HAŁVAA.

– Dla mnie pandemia jest przede wszystkim okresem spokoju. Nie podróżuję i staram się nie nadużywać internetu i telefonu. Ograniczyłem social media do absolutnego minimum, czytam za to dużo książek. Jest to dla mnie moment skupienia i koncentracji. I to na pewno słychać w tej muzyce. Jest ona inna również dlatego, że ja nigdy nie występowałem solo – zacznę dopero teraz, co daje ogromne możliwości do rozwoju – opowiadał gość „Poranka Dwójki”, zapraszając na swój solowy recital.

W najbliższej „Domówce z Dwójką”, zrealizowanej w pracowni artystycznej w Kopenhadze, Kamil Piotrowicz zaprezentuje – korzystając z fortepianu i syntezatora modularnego – swoje premierowe kompozycje.

  • Transmisja koncertu w sobotę 19 grudnia o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.