„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” – PIANIŚCI TOMASZ RITTER I HUBERT RUTKOWSKI GRAJĄ CHOPINA I SCHUMANNA

Na kolejną „Domówkę z Dwójką” zapraszają pianiści Tomasz Ritter i Hubert Rutkowski. W repertuarze ich koncertu znajdą się m.in. utwory Chopina i Schumanna. Emisja wydarzenia w sobotę 17 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Tomasz Ritter (rocznik 1995) jest absolwentem Wydziału Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Jako 23-latek został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbył się w 2018 roku w Warszawie. Występował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovią, koncertował w wielu krajach Europy, grał również w Japonii. Z kolei Hubert Rutkowski (urodzony w 1981 roku) jest laureatem konkursów – m.in. w Wilnie, Berlinie, Barcelonie, Hanowerze i Hamburgu. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną, ale także Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, gdzie jest obecnie profesorem i kierownikiem Katedry Fortepianu. Jest także dyrektorem Festiwalu Chopinowskiego w Hamburgu oraz inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu im. Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.


– Nasz program ułożyliśmy tak, żeby miał formę salonu romantycznego. Data związana jest z rocznicą śmierci Chopina i będzie hołdem dla kompozytora – opowiadał w „Poranku Dwójki” Tomasz Ritter, współgospodarz – wraz z Hubertem Rutkowskim – „Domówki z Dwójką”.
Ich koncert będzie transmitowany na antenie Dwójki oraz online z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. – W ostatnim czasie największą uwagę poświęciłem projektom związanym z nagrywaniem czy z relacjami na żywo – mówi Tomasz Ritter. – Pojawiło się trochę koncertów online, nieco nagrań. Wpisuje się również to wspólny projekt realizowny przeze mnie i Huberta w ramach inicjatywy „Kultura w sieci”, na który udało nam się dostać dofinansowanie. Jego częścią – a może nawet wizytówką – będzie nasz występ w ramach cyklu „Domówka” z Dwójką” – dodaje pianista, który zaprasza słuchaczy i internautów na pełen melancholii i zadumy recital, w którego repertuarze znajdą się m.in. etiudy Roberta Schumanna oraz preludia Fryderyka Chopina.


Transmisja koncertu w sobotę 17 października o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.