TRANSMISJE Z FESTIWALU WRATISLAVIA CANTANS 
NA ANTENIE DWÓJKI

Rozpoczynająca się w piątek 11 września tegoroczna, skrócona edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans potrwa trzy dni, w trakcie których odbędzie się pięć koncertów. Program 2 Polskiego Radia, stały patron wydarzenia, zaprasza melomanów na transmisje trzech z nich – w tym uroczystego wieczoru otwarcia poświęconemu Krzysztofowi Pendereckiemu.

– Bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności – mówi Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans. Ze względu na pandemię, impreza odbywa się w nowym terminie i w skróconej formie – od 11 do 13 września. Na piątek zaplanowany został wieczór otwarcia, a w sobotę i niedzielę odbędą się po dwa koncerty. Wszystkie w salach wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Kolegiacie św. Krzyża i św. Batłomieja (koncert zamknięcia).


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest „Światło dla świata”. Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna. Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Wratislavii Cantans, nawiązując do tytułu koncertu finałowego „Światła dla świata” w niedzielę 13 września. Wystąpią w nim: Andrzej Kosendiak (dyrygent) i Wrocław Baroque Ensemble. Artyści zagrają kompozycje Jacka Różyckiego (transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 19.00).


Festiwal rozpocznie się w piątek 11 września o godz. 19.00 koncertem „Hommage à Penderecki” w Narodowym Forum Muzyki. Będzie to muzyczny hołd dla wybitnego artysty, który w marcu br. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. W programie Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem, Pieśń Cherubinów, O gloriosa Virginum, Sinfonietta per archi, Concerto doppio per violino, viola e orchestra, Agnus Dei z Polskiego Requiem. Wykonawcy: Maciej Tworek – dyrygent, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Chór NFM, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, NFM Filharmonia Wrocławska. Transmisja w Dwójce.


Z kolei w sobotę Dwójka zaprasza na wieczorny koncert „Po burzy”, którego gwiazdami będą: Giovanni Antonini (dyrygent), zespół Il Giardino Armonico i Julia Lezhneva (sopran). W programie utwory artystów takich, jak: Matthew Locke, Antonio Vivaldi, Geminiano Giacomelli, Carl Heinrich Graun i Georg Friedrich Händel. Początek transmisji o godz. 20.00.