Everything Everything prezentują nowy utwór!

Posłuchaj utworu Everything Everything „In Birdsong”:  

Everything Everything zaprezentowali nowy utwór „In Birdsong”, który miał premierę w Radio1 w audycji Annie Mac. Ten kawałek to pierwsza nowa muzyka od czasu EP-ki „Deeper Sea” z 2018 roku, która ukazała się po ich czwartym albumie „A Fever Dream” z 2017 roku. To również pierwsze wydawnictwo w ich własnym labelu Infinity Industries. Krążek „A Fever Dream” zadebiutował na #5 miejscu Official UK Albums Chart i był nominowany do nagrody Mercury, a także  do dwóch Ivor Novello Awards, co zespół uczcił grając swój największy jak do tej pory koncert jako headliner w  londyńskim  Alexandra Palace.

„In Birdsong” poszerza niekonwencjonalne poszukiwania dźwięków przez Everything Everything. Po wcześniejszej współpracy z producentami, takimi jak James Ford, Stuart Price czy David Kosten, Everything Everything zaprosili Johna Congletona, aby pomógł w ich najnowszym twórczym przedsięwzięciu. Congleton zdobył nagrodę Grammy za pracę nad albumem St. Vincent, ale współpracował także z Sharon Van Etten, Angel Olsen i Future Islands.

Jonathan Higgs mówi: „In Birdsong” obrazuje, jak by to było, być pierwszym samoświadomym człowiekiem. Natknąłem się na koncepcję psychologa Juliana Jaynesa, Bicameral Mind Theory, ideę, że na pewnym etapie ludzie mieli dwa osobne umysły, po jednym w każdej połowie naszego mózgu i wiadomości lub polecenia były dostarczane przez jeden i odbierane przez drugi. Te „głosy” uważano za boskie. Teoria głosi, że ostateczne połączenie tych dwóch umysłów z dwustronnym ludzkim mózgiem, który mamy teraz, było początkiem świadomości ludzkości. Chciałem jakoś wstawić tę teorię umysłu do piosenki, ponieważ tak bardzo zachwyciłem się tym pomysłem. Odnalazłem w nim odniesienie do życia i świata oraz wszystkich rzeczy, o których piszę piosenki, jak miłość, sex, śmierć czy człowieczeństwo. Nie zamierzaliśmy teraz udostępniać tego utworu, ale w czasie pandemii chcieliśmy reagować na to co się dzieje i „In Birdsong” niespodziewanie okazało się najbardziej odpowiednią piosenką. Śpiew ptaków towarzyszył ludzkiemu życiu, zanim jeszcze byliśmy ludźmi, ale w ostatnim stuleciu został zasłonięty lub wypchnięty z naszego życia. W piosence mówię o słuchaniu śpiewu ptaków i świadomości, że jesteśmy częścią żyjącego świata. Przy mniejszej liczbie samochodów, samolotów i ogólnie mniejszej interwencji człowieka wszyscy mieliśmy możliwość ponownego połączenia się z odradzającą się naturą”.

Utworowi towarzyszy niezwykła oprawa wizualna. Życie w czasie pandemii uniemożliwia kręcenie konwencjonalnego wideo, więc Higgs zamiast tego poświęcił swój czas na naukę animacji komputerowej. Rezultatem jest grafika „In Birdsong”, którą sam stworzył.

Debiutancki album Everything Everything „Man Alive” ukazał się w 2010 roku. Ich trzy kolejne albumy – „Arc” (2013), „Get To Heaven” (2015) i „A Fever Dream” (2017) trafiły do pierwszej dziesiątki oficjalnej listy albumów w Wielkiej Brytanii. Zespół był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mercury i pięć razy do Ivor Novellos. Chwalili ich Pitchfork, NME, The Guardian i wielu innych.