Koncerty muzyki poważnej i listy Chopina – nowe audycje w Polskim Radiu Chopin

la miłośników muzyki poważnej, najmłodsza stacja Polskiego Radia ma dobre wiadomości. Od 25 kwietnia na antenie Polskiego Radia Chopin pojawią się aż dwa nowe cykle: z transmisjami najciekawszych koncertów z Festiwali Polskiego Radia Chopin w Antoninie oraz koncertów z cyklu À la polonaise oraz uwielbiana przez Słuchaczy audycja z listami Fryderyka Chopina.

Już w nadchodzący weekend, od 25 kwietnia, na antenie Polskiego Radia Chopin startują dwie nowe audycje: muzyczna „W salonie Polskiego Radia Chopin” (soboty, godz. 19.00) oraz literackie „Zwierciadło Chopina” (niedziele, godz. 17.00), zawierające listy kompozytora zawarte w drugim tomie „Korespondencji”.

Cykl „W salonie Polskiego Radia Chopin” to retransmisje najbardziej wartościowych koncertów z poprzednich dwóch Festiwali Polskiego Radia Chopin, a także koncertów z cyklu À la polonaise. Festiwal Polskiego Radia w Antoninie koncentruje się na pianistyce, ale do Chopina podchodzi od strony kontekstowej: jego własna muzyka stanowi centrum wśród wykonań, natomiast kompozycje innych twórców – od XVIII do XXI wieku – wchodzą z nią w twórczy dialog. Cykl koncertów À la polonaise to zkolei recitale, podczas których króluje muzyka polska w wykonaniu znakomitych artystów.

W pierwszym odcinku „Salonu” (25 kwietnia) usłyszymy Jana Krzysztofa Broję, utalentowanego pianistę, kształcącego się pod kierunkiem Jana Ekiera, Wolfganga Hessa, Karla-Heinza Kämmerlinga, Szabolcsa Esztény’iego i Krystyny Borucińskiej, obecnie profesora Conservatorio Superior de Música w Salamance w Hiszpanii. Artysta koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Dokonał nagrań archiwalnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kolumbii. Współpracował przy produkcji filmu „Pianista” w reż. Romana Polańskiego.

W programie koncertu, który otwierał 1. Festiwal Polskiego Radia Chopin w listopadzie 2018 r. zatytułowanego „Pianistyczne mikrokosmosy: od Scarlattiego do Rachmaninowa” znalazły się: Sonata A-dur K. 101, Sonata f-moll K. 466, Sonata F-dur K. 17, Domenico Scarlattiego, Intermezzo b-moll op. 117 nr 2, Intermezzo a-moll op. 118 nr 1, Intermezzo A-dur op. 118 nr 2 Johannesa Brahmsa, preludia Claude Debussy’ego z I i II tomu: X La Cathédrale engloutie, IV Les Sons et les Parfumes tournent dans l’air du soir, VII Ce qu’a vu le vent d’Ouest, VII La Terrasse des audiences du claire de lune, VIII Ondine, XII Feux d’Artifice, a takżenokturny Fryderyka Chopina (Nokturn cis-moll op. 27 nr 1 i Nokturn Des-dur op. 27 nr 2) oraz II Sonata b-moll op. 36 Siergieja Rachmaninowa (Allegro agitato, Non allegro – Lento i Allegro molto).

Druga z audycji, które pojawią się na antenie stacji to „Zwierciadło Chopina” – uwielbiane przez Słuchaczy audycje z 2018 roku, w których czytane są listy patrona anteny. Autorki audycji, Róża Światczyńska i Anna Skulska, zapewniają, że zwierciadło bynajmniej nie jest krzywe. A Chopin?… Jaki obraz kompozytora kształtuje się po wniknięciu w treść drugiego tomu „Korespondencji”, wydanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego? Nie znajdziemy w listach wyjaśnienia wielu tajemnic twórczości Chopina – tych informacji jest stosunkowo niewiele, o własnych dziełach kompozytor pisał lakonicznie. W słowach kierowanych do rodziny i bliskich odbija się natomiast cały przebieg jego życia. Odnajdziemy człowieka pełnego energii o ironicznym spojrzeniu nie tylko na rzeczywistość, ale i samego siebie.

Polskiego Radia Chopin można słuchać dzięki odbiornikom z technologią DAB+, na stronie internetowej chopin.polskieradio.pl, na facebooku Polskiego Radia Chopin oraz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia.