Magdalena Lisak i Lutosławski Quartet na festiwalu „Dni muzyki Romana Statkowskiego” w Warszawie

Polskie Radio Chopin zaprasza na dwa koncerty kameralne w ramach „Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood”. Dwa wieczory, 12 grudnia oraz 20 grudnia, poświęcone będą atrakcyjnej i ambitnej zarazem muzyce Romana Statkowskiego – najpierw fortepianowej (recital Magdaleny Lisak), a następnie kameralnej (Lutosławski Quartet).

Roman Statkowski, którego 160. rocznica urodzin przypadnie 24 grudnia 2019 roku, to jeden z wielkich zapomnianych polskich kompozytorów i znakomitych pedagogów muzycznych. Do jego najwybitniejszych osiągnięć zaliczyć należy dwie opery: Filenis (1897; I nagroda na międzynarodowym konkursie w Londynie w 1903 r.) oraz Marię (1903-1904, I nagroda na ogólnopolskim konkursie na najlepszą operę według poematu Maria Antoniego Malczewskiego w 1904 r.).

Statkowski świetnie sprawdzał się na terenie muzyki instrumentalnej: jego muzyka fortepianowa, z której na czoło wysuwa się Six pièces op. 16, Toccata op. 33 oraz cykl 6 Preludiów op. 37 stanowi znaczącą propozycję w polskiej literaturze kameralnej tego czasu. To samo powiedzieć można o kwartetach smyczkowych, z często stosowanymi formami polifonicznymi.

W czwartek, 12 grudnia, Magdalena Lisak, znakomita pianistka, laureatka IV nagrody w Konkursie Chopinowskim w 1995 roku, zagra kompozycje Romana Statkowskiego na fortepian solo. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory: Immortelles op. 19 (Zeszyt 2), Auprès de la Fontaine op. 16 nr 6, Sześć preludiów op. 37 oraz Toccata op. 33.

Koncert odbędzie się o godzinie 19.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana przy Al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. Bilety można otrzymać, pisząc maila na adres fchopin@polskieradio.pl lub kupić TUTAJ.

Na koniec festiwalu, 20 grudnia (piątek), usłyszymy dwa Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego w wykonaniu jednego z wiodących polskich kwartetów – znakomitego Lutosławski Quartet w składzie:Roksana Kwaśnikowska (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), oraz Maciej Młodawski (wiolonczela). Zespół zagra IV Kwartet smyczkowy Es-dur op. 38 oraz V Kwartet smyczkowy e-moll op. 40.

Koncert odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Bilety można otrzymać, pisząc maila na adres fchopin@polskieradio.pl lub kupić TUTAJ.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin, a poprowadzi je Grzegorz Dąbrowski. Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu „Kompozytor Miesiąca” Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne, poświęcone twórczości kompozytora.

          Bilety w cenie 5 zł do kupienia tutaj

          Program w załączeniu

Polskiego Radia Chopin można słuchać dzięki odbiornikom z technologią DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.