„EKOiści” – radiowa Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

„EKOiści” to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie zachowań przyjaznych środowisku. Czwórka nadaje audycje specjalne, organizuje warsztaty ekologiczne i koncerty. Po warszawskiej premierze wydarzenia, kolejna akcja odbędzie się w Krakowie. 29 listopada radiową Czwórkę gościć będzie klubokawiarnia FORUM Przestrzenie przy ul. Marii Konopnickiej 28.

Celem projektu „EKOiści” jest edukacja ekologiczna poprzez konsultacje i warsztaty,  audycje specjalne oraz koncerty. Czwórka wraz z ekspertami podpowiada jak segregować odpady, minimalizować ich produkcję – zwłaszcza plastiku – jak żyć w  duchu „zero waste”, jak ograniczać konsumpcyjny styl życia, zużycie energii, a także zachęca do korzystania z transportu publicznego i do postawy „naprawianie zamiast kupowania”.

W piątek, 29 listopada o godzinie 9.00 na antenie Czwórki pojawi siętemat „zero waste” w kuchni. Gościem Kariny Terzoni będzie Dominika Wójciak – „Jarzynova” – kucharka, promotorka zdrowego i sezonowego odżywiania, zwyciężczyni III polskiej odsłony programu MasterChef, autorka pięciu książek, m.in. „Sezonowego warzywa. Wegetariańskiej uczty” oraz bloga: kulinarnebezdroza.blogspot.com. W specjalnej audycji pt. „EKOiści” przedstawiciele  klubokawiarni FORUM Przestrzenie opowiedzą o swoim projekcie pod hasłem  Projekt Dżok”, polegającym na szukaniu ciepłych i kochających domów dla bezdomnych zwierząt. Nazwa jest hołdem dla psa, który stał się symbolem wierności i miłości do człowieka. Dżok to pies, który zawsze w tym samym miejscu czekał na swojego opiekuna wracającego z pracy – w pobliżu ronda Grunwaldzkiego w Krakowie, mimo że ten się nie pojawiał. O tej historii zrobiło się głośno, kiedy media podały, że opiekun zmarł i szukano nowego domu dla Dżoka.

Po godzinie 10.00 Katarzyna Dydo-Rosłoń porozmawia z Julią Blanc-Michalską o budowie pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą „Miasteczko Siewierz Jeziorna”, a także z  Kasią Basiewicz z portalu Inspekty.plo ekologicznych rozwiązaniach w Krakowie na przykładzie miejskiego ogrodnictwa.

Z kolei o godzinie 16.00 w FORUM Przestrzenie odbędą się bezpłatne warsztaty ekologiczne  Julii Blanc-Michalskiej pod hasłem„W dobrym klimacie”, podczas których uczestnicy uszyją własne eko-woreczki. Ich mottem będzie „nie pytaj, co inni mają zrobić dla świata, ale co Ty możesz zrobić dla środowiska, codziennie? (#dowhatyoucaneveryday). Ponadto spotkanie połączone będzie z ekologicznym wykładem na temat tego,  jak troskę o środowisko połączyć z pomysłem na swoje życie czy biznes.  Wejściówki na warsztaty do zdobycia na antenie Czwórki.

Na zakończenie eko-dnia, o godzinie 18.00 w FORUM Przestrzenie, Damian Sikorski zaprosi na rozmowę z ambasadorami „EKOistów” – grupą Szpilersi – o ekologii we współczesnej muzyce i planach artystycznych zespołu. O godzinie 19.00 Szpilersi zagrają koncert na żywo, transmisji będzie można także wysłuchać na antenie w ramach audycji „Będzie Głośno”. Gościem specjalnym programu będzie Abradab. Wejściówki na koncert rozdawane są na antenie Czwórki.

Ostatnia odsłona „EKOistów” odbędzie się 11 grudnia w Katowicach, gdzie zagra grupa Funk Da System.

Czwórka zaprasza także do słuchania stałej audycji ekologicznej we wtorki w godz. 14.00-15.00 „Ratujemy świat”. Prowadząca Katarzyna Dydo-Rosłoń z jej goście  wyjaśniają procesy wpływające na degradację środowiska naturalnego i podpowiadają, jak małymi krokami przestawić się na ekologiczny tryb życia.

Czwórki można słuchać na stronie czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Polskiego Radia.