Reedycja Tumbao

aadedeia digdaece

W sierpniu nakładem Lou&Rocked Boys ukazały się reedycje legendarnego, wrocławskiego zespołu reggae’owego – Tumbao – „Rise My Soul” oraz „Sela”.

Pomysł na Tumbao powstał w końcu lat 90-tych. W pierwszym składzie jedną z ważniejszych postaci był Zwierzak (basista legendarnej formacji – Stage Of Unity, obecnie Bednarek), Księżyc (gitarzysta Sandałów Judasza, obecnie Jamal). Pierwsze próby były bardziej „zabawą w muzykowanie ” niż pracą nad stworzeniem poważnego zespołu, ale pozwoliły na ukształtowanie się
10 -cio osobowego składu Tumbao. W 2000 r. do zespołu dołączyła sekcja dęta i kolejny klawiszowiec. Już w marcu 2001r, wygrywając lokalny wrocławski przegląd kapel Tumbao zakwalifikowało się do występu na Start Festival – Jarocin 2001(niestety festiwal został odwołany). W ciągu kolejnych miesięcy zespół wystąpił na kilku festiwalach.m.in.: Regałowisko (Bielawa); Wiosna Reggae (Wrocław); Nowa Era (Opole) oraz na licznych imprezach klubowych i plenerowych w całej Polsce, wspierając koncerty takich formacji jak: Dub Syndicate, Chumbawamba, Bakshish, Hey, Habakuk. Po tych występach zespół zdobył uznanie publiczności oraz zainteresował lokalne media. Gazeta Wyborcza uznała Tumbao za jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych minionego roku a regionalny oddział TVP wyemitował reportaż o zespole.

 

W grudniu 2001 roku ukazał się album „Rise My Soul”. Materiał na niej zawarty to ciepłe, kołyszące i przede wszystkim ciekawie zaaranżowane piosenki. Już po przesłuchaniu kilku utworów słychać wysoki poziom wykonawczy i olbrzymią radość czerpaną z grania. Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony wielu rozgłośni radiowych , w tym również bardzo popularnej w tamtym czasie Radiostacji. W pierwszej połowie 2002 r. Tumbao, promując swój album zagrało ok.40 koncertów w całej Polsce. Zespół został również zaproszony na większość letnich festiwali m.in.Reggae Nad Orlą, Reggae Na Piaskach, Pozytywna Energia, SlotArt Festival, Regałowisko.
W 2003 r. pojawiła sie płyta „Sela”, która potwierdziła wysoki poziom artystyczny zespołu. Kolejny zestaw klasycznych rock reggae’owych kompozycji na czele z takimi hitami, jak „My Choice” czy „Tylko Ty” szybko zdobył uznanie wśród słuchaczy. Wydawać by sie mogło, że sukces komercyjny stoi tuż za drzwiami, stało się jednak inaczej. Grupę opuszcza Kurnat charakterystyczny i charyzmatyczny wokalista, a zespół modyfikuje nazwę na Tumbao Riddim Band i redukuje skład. Jest uczestnikiem kilku edycji One Love Festival, koncertuje wraz Ghetto Priestem, Bob One i Ras Lutą.

 

Po tym okresie działalności muzycy,  angażując się w nowe projekty muzyczne, pozostają dalej aktywni zawodowo. W 2015 roku pojawia się propozycja występu na Ostróda Reggae Festiwal, a Lou & Rocked Boys w ramach wsparcia tego powrotu dokonuje reedycji obydwóch albumów w odświeżonej szacie graficznej.