Jozef van Wissem – ulubiony kompozytor Jima Jarmuscha powraca!

Jozef von Wissem, światowej sławy holenderski kompozytor oraz lutnista powraca do Wrocławia!  9 maja w Sali Gotyckiej z Starym Klasztorze w ramach Ethno Jazz Festivalu zagra koncert promujący swoją najnowsza płytę „Nobody living can ever make me turn’ back”.

Jozef van Wissem jest ulubionym kompozytorem amerykańskiego reżysera Jima Jarmuscha i autorem muzyki do filmu „Tylko kochankowie przeżyją” za którą w 2013 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Stale koncertujący instrumentalista uczył się gry na lutni w Nowym Jorku pod okiem Patricka O’Briena.

Aby stać się częścią świata artysty i zrozumieć go trzeba oddać się osobliwej i dziwnej muzyce, którą jak mówi tworzy w zupełnej zgodzie ze sobą. Wprowadza słuchacza w swój prywatny świat przypatrując się z boku. Kluczem do zrozumienia jest zwięzłość, prostota, bezpośredniość.  Van Wissem jest „zarówno kompozytorem awangardowym, jak i barokowym lutnistą”(New York Times). Wykonał ponad 800 koncertów solowych na lutni w kościołach i w klubach na całym świecie, w tym na prestiżowych festiwalach rockowych, takich jak ATP i Primavera Sound grając na specjalnie na jego zamówienie stworznej „czarnej lutni”. W 2013 van Wissem otrzymał  nagrodę Cannes Soundtrack Award na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Tylko kochankowie przeżyją „. Van Wissem grał na żywo i nagrywał z Jimem Jarmuschem, Tildą Swinton i Zolą Jesus. W 2017 r. Van Wissem wydał nagranie koncertowe zatytułowane „New Lute Music For Film” (Incunabulum). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu „Ambasadorowie” Hansa Holbeina. W grudniu 2017 w Ermitażu „zagrał” do słynnego obrazu Caravaggia „Lutnista” z 1596 r.

Jego najnowszy album „Nobody living can ever make me turn’ back” inspirowany jest  współczesnym obrazem „Vanitas”, który został umieszczony na okładce płyty.

9.05.18 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Ethno Jazz Festival

JOZEF VAN WISSEM

bilety: 60 zł – I miejsca, 45 zł – II miejsca, 35 zł – miejsca stojące

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.ticketmaster.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl 

rezerwacje: bilety@o2.pl