Nagrody 26 Yach Film Festiwal 2017 rozdane!

Laureatką Grand Prix 26 Yach Film Festiwalu została Jola Kudela za teledysk do utworu „Trains” brytyjskiej multi instrumentalistki Poppy Ackroyd. Yach Opolan trafił w ręce twórców teledysku Marka Dyjaka.

Gala wręczenia Nagród odbyła się w sobotni wieczór w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W sumie nagrody przyznano w jedenastu kategoriach. Galę uświetnił Skubas.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 270 teledysków, które powstały w ciągu 12 miesięcy poprzedzających festiwal. Jury w składzie: Jan Komasa, Tomasz Żąda, Łukasz Rusinek i Yach Paszkiewicz decyzję o Grand Prix, podjęło jednogłośnie.

„Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, kiedy po raz pierwszy oglądałem ten teledysk to był mój absolutny pewniak. Znakomite zdjęcia i pomysł do dość trudnego utworu. – mówi Tomasz Żąda.

Nagrodę zwyciężczyni odebrała osobiście. I jak sama przyznaje nie było to dla niej łatwe. „Mieszkam i pracuję w Paryżu. Od momentu, kiedy dowiedziałam się o nagrodzie, do Gali wręczenia nagród było 20 godzin. Ta nagroda ma dla mnie ogromne znaczenie. Być docenioną na festiwalu z tak bogata tradycją i o takim prestiżu to jest coś”.

Po raz pierwszy w historii festiwalu została przyznana nagroda mieszkańców Opola.

Yach Opolan powędrował w ręce Macieja Grubiaka za teledysk do utworu „Miejsca, przedmioty, kształty” Marka Dyjaka.

Nagrodę za najlepszy scenariusz jury przyznało Filipowi Załusce za teledysk do utworu „Feed Fire” grupy Eskimo.

 

Statuetka w kategorii „zdjęcia” została przyznana grupie: Daniel Kanka, Jakub Sztuk

i Dawid Szurmiej, za teledysk „Czerni się”, do utworu wykonywanego przez Karolinę Skrzyńską.

W kategorii „montaż” nagroda powędrowała do Pawła Czarneckiego do utworu „Tranz I: JJ” , zespołu So Slow.

Nagrodę za „Plastyczną aranżację przestrzeni” w teledysku do utworu „Deadly Queen”, zespołu Joy Pop,  otrzymali Emilia Gumańska i Joy Pop.

 

Laureatem kategorii „animacja” został Wojciech Ostrycharz za teledysk do utworu Dream ON, zespołu Lion Shepard.

W kategorii „kreacja aktorska” jury nagrodziło Daniela Olbrychskiego, który wystąpił w teledysku „Polsko” Krzysztofa Zalewskiego.

 

Za „innowację” nagrodę główną w kategorii otrzymał Maciej Dydyński, twórca teledysku do utworu „Little Giant”, projektu Lasy.

 

W tym roku nagroda za reżyserię została przyznana Romanowi Przylipiakowi za teledysk do utworu „Far beyond the heliopause”, którego wykonawcą jest Dariusz Mazurkowski.

Nagroda organizatorów „Drewniany Yach” została przyznana Jarosławowi Wasikowi dyrektorowi Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. I jak sam przyznał to historyczny moment: Dla Muzeum Polskiej Piosenki to historyczna chwila, ponieważ Festiwal z tak długą tradycją gościmy po raz pierwszy i wierzę w to, że wspólnie mamy szansę dodać mu nowej energii na przynajmniej kolejne ćwierćwiecze. Niech żyje polska piosenka!

http://muzeumpiosenki.pl/aktualnosci/

Yach Film Festiwal to okazja do uchwycenia tego, co dzieje się na polskim rynku mediów muzycznych i uhonorowania najcenniejszych, najciekawszych, pionierskich i przełomowych prac. Jest także świadectwem niezwykłego tempa i bogactwa przemian, jakim podlega sztuka tworzenia teledysków w Polsce. Podczas 25. dotychczasowych festiwali wręczono kilkaset statuetek dla najlepszych artystów, którzy stworzyli niezapomniane obrazy ilustrujące dzieła muzyki popularnej, muzyki poważnej, alternatywnej czy jazzu.

Dotychczas festiwal organizowano w Bydgoszczy i Gdańsku. W tym roku przeniesiono go do Opola a za jego organizację odpowiedzialne były dwie instytucje: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz netroompro.pl .

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Kino Polska Muzyka, Viva, Party, Flesz, Wprost oraz naszemiasto.pl. i Radio Opole.