Kino Legalnej Kultury na OFF Festivalu

Buntownicy, mroczne subkultury i muzyczne rewolucje 

Iggy Pop okiem Jima Jarmuscha, kaseta magnetofonowa,  japońska scena alternatywna, Mikołaj Trzaska, mroczny świat norweskiego black metalu, diabeł i Daniel Johnston. To bohaterowie Kina Legalnej Kultury – sześciu inspirujących dokumentów poświęconych muzyce.

OFF Festival powstał, by zadawać pytania, inspirować, oburzać i prowokować do dyskusji. Takie będzie też Kino Legalnej Kultury, w którym przyjrzymy się poszukującym artystom i muzyce na społecznym tle. Będzie to wyjątkowa okazja, gdyż dokumenty nie są dostępne dla szerokiej publiczności w Polsce. Każdą projekcję poprzedzi wstęp Piotra Metza, dziennikarza muzycznego i ambasadora Legalnej Kultury. W niedzielę dziennikarz poprowadzi również  rozmowę przez Skype z Audrey Ewell, reżyserką filmu „Until the Light Takes Us”.

Kino plenerowe będzie działać w centralnym punkcie OFF Festivalu od 4. do 6. sierpnia. Na wszystkie filmy wstęp dla uczestników festiwalu jest wolny.

Fundacja Legalna Kultura prowadzi opartą na pozytywnym przekazie kampanię społeczną, zajmuje się edukowaniem w zakresie prawa autorskiego, dostępności legalnych źródeł kultury i zagrożeń związanych z piractwem. Fundacja pokazuje, że kultura to wspólnota twórców i odbiorców. Prowadzi między innymi projekty „W czerni kina”, „Kultura na widoku”, „Otwarte Drzwi Do Kultury”, warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz portal www.legalnakultura.pl, na którym znajduje się jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.

O FILMACH

KASETA: DOKUMENTALNA SKŁADANKA (Cassette: A Documentary Mixtape)

Reżyseria Zack Taylor, Wielka Brytania 2016, 92 minuty

„Spodziewaliśmy się, że odniesie sukces, ale nie byliśmy przygotowani na rewolucję”, wyznaje wynalazca taśmy magnetofonowej Lou Ottens. Pięćdziesiąt lat od wynalezienia kaseta magnetofonowa powraca do łask. W filmie Zack Taylor podróżuje po Stanach Zjednoczonych i Europie spotykając się z legendami muzyki, jak Henry Rollins, Ian MacKaye (Fugazi) i Thurston Moore (Sonic Youth), a także młodymi wykonawcami, którzy nadal (lub znów) nagrywają na taśmach i uświadamia sobie, że kaseta żyje i ma się dobrze w rozwiniętych niszach. W filmie mnóstwo anegdot i muzyki (w tym wiele nostalgicznych melodii).

Trailer – https://youtu.be/faYq71Sjbq8

Film wyświetlany w piątek o 20.45.

GIMME DANGER

Reżyseria Jim Jarmusch, USA 2016, 108 minut

Jim Jarmusch, twórca „Broken Flowers” i „Patersona”, swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają historie swoich wzlotów i upadków, wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie zobaczymy fragmenty ich koncertów i usłyszymy największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.

Trailer filmu: https://youtu.be/UfX56vfn0oM

Film wyświetlany w piątek o 22.55

WE DONT’T CARE ABOUT MUSIC ANYWAY (I tak nie zależy nam na muzyce)

Reżyseria Cédric Dupire i Gaspard Kuentz, Francja 2009, 80 minut

Panorama niezależnej sceny japońskiej – od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu bierze się ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Twórcy błyskotliwie wybrnęli z konwencji „gadających głów”, umiejscawiając bohaterów w najbardziej nietypowych miejscach. Umi No Yeah!! grają koncert na plaży, a Fuyuki w ciemnościach podziemi steruje oddechem i biciem serc widzów, poprzez kontrolowanie częstotliwości i natężenia błysków świateł oraz brzmienia dźwięków.

Trailer filmu: https://youtu.be/Dbgcp5tOFq8

Film wyświetlany w sobotę o 21.00

THE DEVIL AND DANIEL JOHNSTON (Diabeł i Daniel Johnston)

Reżyseria Jeff Feuerzeig, USA 2005 110 minut


Pokaz filmu „Diabeł i Daniel Johnston” odbędzie się dzięki wsparciu Galerii TAK w Poznaniu.

Daniel Johnston to jeden z największych amerykańskich samouków muzycznych i plastycznych. Jego prace – zarówno dźwiękowe, jak i wizualne – są niezwykle surowe, a jednocześnie poruszające i  oryginalne. Johnston jest też artystą, który przez całe życie zmagał się z poważną chorobą psychiczną. Już jako nastolatek Daniel Johnston zaczął nagrywać swoje życie na taśmach magnetofonowych i wideo. Na tysiącach kaset zarejestrował nie tylko swoje myśli, ale także sekretnie nagrał godziny rozmów z innymi. Czerpiąc z tego bogatego materiału dokumentalnego, Jeff Feuerzeig nakręcił film, będący poruszającym portretem fascynującego artysty. To opowieść o tym, jak wyjątkowy talent i szaleństwo potrafią się uzupełniać i wzajemnie napędzać.

trailer – https://youtu.be/_9ahfjqU5QA

Film wyświetlany w sobotę o 23.10

UCHO WEWNĘTRZNE

reż. Magdalena Gubała i Szymon Uliasz, Polska 2016, 74 min

Próba przedstawienia artystycznej biografii Mikołaja Trzaski (saksofonisty, klarnecisty i kompozytora), relacji z innymi muzykami i twórcami. Wśród najbliższych współpracowników głównego bohatera znajdują się m.in. gitarzysta Raphael Rogiński oraz pisarz Andrzej Stasiuk. Trzaska prowadzi nas przez meandry polskiej i światowej sceny muzyki improwizowanej wskazując na obszary, inspiracje, korzenie, z których owa muzyka czerpie.  Mikołaj Trzaska współpracuje z muzykami z całego świata, z artystami różnych proweniencji. Obserwujemy jak przemierza tak obraną ścieżkę, towarzyszymy mu podczas pracy, spotkań i rozmów w gronie przyjaciół.

Trailer filmu: https://youtu.be/S315maon7DI

Film wyświetlany w niedzielę, 6 sierpnia o 21:00

UNTIL THE LIGHT TAKES US
reż. Aaron Aites i Audrey Ewell, USA, 2008, 93 min.

Dokument prezentujący norweską scenę black metalową. W 1991 roku, wkrótce po uformowaniu się undergroundowego kręgu muzyków metalowych, doszło do podpaleń norweskich kościołów. Tropy prowadziły do Varga Vikernesa, jednego z liderów sceny black metalowej. Po zatrzymaniu Vikernesa przez policję, media obiegły fabrykowane historie o rzekomych satanistycznych rytuałach, porwaniach i składaniu ofiar przez muzyków. Wielu młodych ludzi zainspirowało się fikcyjnymi relacjami. Dokument Until the Light Takes Us pokazuje, jak młodzi ludzie, którzy chcieli zmienić świat za pomocą muzyki, sztuki i przemocy, stracili kontrolę nad tym, co powołali do życia.

Trailer filmu: https://youtu.be/Sr_RaCM-1ug

Film wyświetlany w niedzielę, 6 sierpnia o 23:10