Szwagierkolaska „Luksus” premiera reedycji albumu!

Szwagierkolaska - okladka

Kapela Szwagierkolaska powstała w roku 1995, z inicjatywy Zygmunta „Muńka” Staszczyka (T.Love) i Andrzeja Zeńczewskiego (Daab).

„ – Naszym celem było przypomnienie starych „warsiaskich” songów ulicy, wykonywanych przez Stanisława Grzesiuka, barda Czerniakowa – mówi Muniek. Piosenki te mocno nas wówczas inspirowały. Ich siłą była tzw. życiowa prawda, prawda miejskiego bruku, mówiąca o życiu, śmierci, ludzkich namiętnościach… – bez lukru i politycznej poprawności. Sam Grzesiuk, będąc fantastycznym interpretatorem, nie był autorem tych pieśni, urodziła je ulica, choć są napisane piękną, przedwojenną polszczyzną.”

 

Singlem, promującym pierwszą płytę zespołu, zatytułowanego „Luksus”, był utwór „U cioci na imieninach”. Na krążku znalazły się ponadto takie szlagiery, jak: „Komu dzwonią”, „Bal na Gnojnej”, czy „Apaszem Stasiek był”.

 

Zainteresowanie albumem, który pojawił się na rynku w listopadzie 1995 roku, przeszło najśmielsze oczekiwania. Na pniu sprzedał się rekordowy nakład 260 tysięcy egzemplarzy – to prawdziwy sukces artystyczny i komercyjny. „Luksus” szybko osiągnął status platynowej płyty i w 1995 roku został nagrodzony Fryderykiem, w kategorii „Album roku – muzyka tradycji i źródeł”.

 

Po nagraniu pierwszego krążka, zespół na cztery lata zawiesił działalność. Dopiero w marcu i kwietniu 1999 roku, w warszawskim studiu S-4, Szwagierkolaska zarejestrował swój drugi album, zatytułowany „Kicha”. Oprócz piosenek Stanisława Grzesiuka znalazły się na nim także utwory Mieczysława Fogga i zespołu The Pogues.. Wydawnictwo zawiera m.in. takie przeboje jak „Rum Helka” (promująca płytę), „Antek”, „24 dni”, czy „Czabak”, z gościnnym udziałem Marka Grzesiuka.

 

Największe hity kapeli ukazały się także, w ramach tzw. „Złotej Kolekcji”. Znalazły się na niej 22 piosenki, a wśród nich również covery, wykonywane niegdyś przez Shane MacGowana.

 

Szwagierkolaska to: banjo, mandolina, akordeon, skrzypce, kontrabas…, tworzące niepowtarzalną, „szemraną” atmosferę. Panowie przywracają szacunek dla muzyki ulicznej, pięknych kobiet i dobrej zabawy.

 

W tym roku mija 20 lat od premiery pierwszego, kultowego albumu „Luksus”, w związku z czym prezentujemy reedycję płyty, wzbogaconą dwoma premierowymi piosenkami. Jedna z nich to „Bujaj się Fela” (warszawski standard śpiewany zarówno przez Grzesiuka, jak i Mieczysława Fogga), a druga to kawałek zupełnie premierowy, napisany przez spółkę Zeńczewski/Staszczyk.

 

Zespół Szwagierkolaska gra w następującym składzie: Muniek Staszczyk – głos, Andrzej Zeńczewski – gitary, głos, Janusz Tytman – banjo, mandolina, Jacek „Koń” Śliwczyński – bas, Grzegorz Grzyb – bębny, Marek Makles – akordeon, instrumenty klawiszowe, Arek Krupa – skrzypce, Grzegorz Rytka – saksofony, Piotr „Korzeń” Korzeniowski – trąbka.

Dodaj komentarz