Premiera dwóch płyt zespołu IZRAEL

Zespół Izrael, Manufaktura Legenda oraz Warner Music Polska z radością informują o rozpoczęciu współpracy, w ramach której na rynku pojawią reedycje wszystkich płyt zespołu na cd i winylu oraz możliwość zakupu muzyki zespołu w formie plików dźwiękowych. Właśnie w sklepach pojawiły się dwie pierwsze płyty będące owocem tej współpracy.

12RAEL gra KULTURĘ


Kultura powstała w 1983 roku w Warszawie. Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu oba zespoły zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako Kultura-Izrael. W 1985 roku na składance „Fala” ukazał się utwór „Lew ja i ja dub” – jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury. Podstawę składu zespołu stanowili Dariusz „Maleo” Malejonek – śpiew, gitara rytmiczna, Tomasz „Lego” Ber – gitara solowa, Aleksander „Alik” Dziki – gitara basowa oraz Piotr „Stopa” Żyżelewicz – perkusja. Gdy w roku 1986 zespół Izrael-Kultura podpisywał umowę na płytę „Duchowa Rewolucja cz.1”, firma fonograficzna nie zgodziła się na taką podwójną nazwę i tak właściwie Kultura przestała istnieć.

Ta historia do dzisiaj nie została opowiedziana do końca. To pamięć zapisana na setkach, a może tysiącach kaset magnetofonowych z nagraniami demówek i koncertów, która przetrwała w szufladach fanów zespołu przez 30 lat. Pytania o Kulturę i jej piosenki pojawiają się często podczas rozmów z fanami podczas koncertów Maleo Reggae Rockers i Izraela. Dariusz Malejonek: „Wiele świetnych utworów poszło w zapomnienie – tyle ich wtedy mieliśmy! Nagrałem już po jednej piosence Kultury z Houkiem i MRR, ale wciąż jestem pytany o inne utwory.”

Izrael postanowił sięgnąć do zapomnianych archiwów, co pozwoliło przypomnieć sobie i odkryć na nowo siłę muzyki i tekstów, które pokrył kurz. Refleksja, że tak wiele z tego przekazu nie straciło do dziś na swej aktualności, może być smutnym wnioskiem.
Ale „ta płyta będzie powrotem do nadziei, która mimo wielu przeciwieństw dawała nam chęć życia i starań o zmianę na lepsze. Pełna energii i żaru, który towarzyszył nam wtedy i pojawił się teraz, podczas prób przed wejściem do studia. Przez czas, który upłynął od momentu gdy pierwszy raz je zaśpiewaliśmy, nabraliśmy również dystansu do siebie i swoich tekstów” – dodaje Maleo.

Okładkę do płyty zaprojektował Paweł Szaweł Płóciennik nawiązując do klasycznych albumów Izraela z lat 80. W książeczce jeden z ostatnich esejów Sławka Gołaszewskiego, napisany na potrzeby wydawnictwa 3 miesiące przed śmiercią.

Promomix płyty znajduje się pod adresem:

IZRAEL 1991

Jednocześnie w sprzedaży pojawia się reedycja płyty 1991 na dwóch płytach CD i na winylu. Dodatkowy dysk zawiera nieznane i niepublikowane wersje utworów Izraela z lat 1989-1991. Część z nich to inne aranżacyjnie realizacje piosenek z 1991 plus kilka utworów zupełnie nieznanych. 40 stronicowa książeczka zawiera historię zespołu ilustrowaną zdjęciami.