NURT – legenda polskiego rocka zagra płytę „Syn strachu” w Starym Klasztorze!

Jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka, symbol polskiej awangardy zagra w Starym Klasztorze!

10 lutego w Sali Gotyckiej zespół NURT zagra w całości historyczną pierwszą płytę wydaną w 1973 r. znaną publiczności jako „Syn strachu”.

W drugiej cześci koncertu usłyszymy również premierowe utwory Nurtu, który przygotowuje się do wydania nowej płyty.

Dla fanów starego dobrego rocka ten koncert to pozycja obowiązkowa!

Zespół NURT powstał w 1971 we Wrocławiu z inicjatywy gitarzysty Aleksandra Mrożka, basisty Kazimierza Cwynara, perkusisty Ryszarda Sroki oraz byłego wokalisty grupy Romuald i Roman Romana Runowicza. Szerszej publiczności zaprezentował się w styczniu 1972 na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej (wcześniejszy Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej) w Kaliszu gdzie zdobył równorzędną pierwszą nagrodę (wraz z zespołami Hall i Laboratorium), a Mrożek został uhonorowany za kompozycję „Syn strachu” Pucharem Miasta Kalisza. W lutym odbyła się radiowa sesja nagraniowa podczas której zarejestrowano utwory: „Syn strachu”, „Piszę kredą na asfalcie”, „Kawał dobrej roboty” oraz instrumentalny „Impresja w „E””. Miesiąc później Nurt pojawił się na festiwalu „Jazz nad Odrą”, gdzie został wyróżniony. We wrześniu muzycy udali się na koncerty do NRD, a w październiku przy gościnnym udziale Tomasza Stańki przystąpili do nagrania materiału na pierwszy album. Płyta zatytułowana Nurt ukazała się w roku następnym.

Nurt ( Syn strachu)– debiutancki album wrocławskiego zespołu rockowego Nurt, nagrany w październiku 1972 roku a wydany w 1973 roku nakładem Polskich Nagrań (nr kat. XL/SXL 0944).
Album składa się z 9 utworów, w tym jednego instrumentalnego (Holograficzne widmo). Najdłuższy utwór, „Syn strachu”, trwa ponad 9 i pół minuty. Stylistycznie ten awangardowy album stanowi połączenie hard rocka spod znaku Jimiego Hendrixa czy grupy Mountain z rockiem psychodelicznym i jazz-rockiem, przywołującym skojarzenia z grupą Colosseum. Ważną rolę, obok tradycyjnego rockowego instrumentarium, spełnia sitar (A. Mrożek) „Synowie nocy”, flet prosty (W. Krakus) „Parter na klaustrofobię” i trąbka (T. Stańko) „Syn strachu”.

Jak dotąd ukazała się tylko jedna reedycja albumu na nośniku kompaktowym. Wznowienie ukazało się w 2003 roku nakładem wydawnictwa Yesterday. Wcześniej, w 1994 roku wytwórnia Digiton wydała płytę reklamowaną jako wierne wznowienie oryginału, zawierającą jednak nagrania radiowe, różniące się od wersji wydanych w 1973 roku. Na płycie znalazły się ponadto 4 nagrania dodatkowe.
Utwory „Będziesz panią w moim piekle” i „Gdyby przebaczać mogli wszyscy” zostały pierwotnie nagrane przez grupę Romuald i Roman. Można je usłyszeć na składance „Z Archiwum Polskiego Radia, Vol. 5 – Romuald i Roman”, a ten drugi w filmie „Trąd” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.

Obecnie zespół NURT występuje w składzie:

ALEKSANDER MROŻEK – gitary
KAZIMIERZ MARUT – perkusja
TOMASZ TORTYNA – bas
ROBERT FOKS – wokal

10.02.17 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

NURT „Syn strachu”

miejsca siedzące: 35 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 40 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu

miejsca stojące: 25 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 30 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.biletyna.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl