Zbigniew Namysłowski Quintet „Polish Jazz – YES!”

jazzforum_cover

Po 27-letniej przerwie, w serii Polish Jazz ukazuje się nowy album „Polish Jazz –YES!” Quintetu Zbigniewa Namysłowskiego – giganta i symbolu polskiej sceny jazzowej. Album vol. 77 ma premierę w 77. rocznicę urodzin Mistrza. 

Album „Polish Jazz – YES!” w imponujący sposób demonstruje jego niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Tytuł albumu to manifest i ostateczna deklaracja. Namysłowski określa „polish jazz” jako „to wszystko, co grają polscy muzycy”, bez wskazywania na rodzimy folklor, który był dla niego tylko jedną z inspiracji.

Dziewięć nowych utworów nawiązuje pośrednio do ludowych źródeł, które stają się punktem wyjścia do metrycznej i tonalnej, w pełni autorskiej obróbki. Namysłowski jest w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem! Fenomen albumu polega na tym, że mimo złożonych i wyrafinowanych środków, mimo zapewne potężnej pracy nad przygotowaniem programu, utwory Namysłowskiego brzmią soczyście, toczą się wartko, z wyraźnym tanecznym pulsem, z nieodzowną dawką humoru.

Taki jest właśnie otwierający album utwór „Jadąc Zakopianką” nawiązujący do popularnej nazwy drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Zapraszamy do wysłuchania utworu:

„Polish Jazz” to jednocześnie hasło symbolizujące najważniejszą jazzową serię w historii polskiej fonografii, w której ukazało się kilka albumów Mistrza. Najnowszy album „Polish Jazz – YES!” kontynuuje serię z numerem 77. Książeczka płyty zawiera fascynujący wywiad z artystą pióra Jerzego Szczerbakowa oraz wstęp Tomasza Szachowskiego. Płyta będzie także dostępna w wersji analogowej – premiera longplaya 14 października.

W składzie kwintetu znaleźli się: Zbigniew Namysłowski • alto, soprano & sopranino saxes, Jacek Namysłowski • trombone, Sławek Jaskułke • piano, Paweł Puszczało • bass (1, 3, 7, 8, 9), Andrzej Święs • bass (2, 4, 5, 6), Grzegorz Grzyb • drums

Zbigniew Namysłowski jest bohaterem wrześniowego numeru „Jazz Forum”. Zachęcamy do przeczytania fascynującego wywiadu oraz recenzji płyty napisanej przez Bogdana Chmurę.

http://jazzforum.com.pl/main/cd/polish-jazz-yes2