PINK FLOYD – „The Early Years 1965-1972” 27CD box; premiera: 11.11.2016

pinkfloyd_volta

Rarytasy z początków Pink Floyd na 27 dyskach! Premiera boxu „The Early Years 1965-1972” w listopadzie

Zespół Pink Floyd zawsze dbał, aby dawać fanom sztukę najwyższej jakości. Czy to na koncertach, czy na płytach. Choć legenda rocka progresywnego już nie istnieje, jej dorobek żyje, żyć będzie i od czasu do czasu poddawany jest zabiegom restauratorskim, aby fani zespołu mieli okazję przeżyć muzykę Anglików raz jeszcze, w lepszej postaci. W takim celu przygotowano box Pink Floyd „The Early Years 1967 – 1972”, który ukaże się 11 listopada 2016 roku.

Wydawnictwo będzie monumentalne, obejmujące aż 27 płyt, w tym siedem wydanych i zapakowanych w formie książkowej. Przygotowano je oczywiście dzięki temu, że żyjący muzycy Pink Floyd przeczesali bardzo uważnie swoje archiwa, znajdując w nich wiele interesujących materiałów z pierwszych lat kariery. Część nigdy wcześniej nie była publikowana! Co trzeba podkreślić, jest w boxie nie tylko dźwięk, lecz również obraz.

Fani Pink Floyd otrzymają w boxie nagrania dla telewizji, stacji BBC, niepublikowane utwory, odrzuty z sesji, wersje demo, trwające łącznie ponad 12 godzin i 33 minuty! W sumie aż 130 nagrań. Aż 15 godzin przeznaczono na zawartość wideo (z których ponad sześć pochodzi z występów; częścią zestawu są też trzy pełne filmy). Siedem godzin utworów w wersjach koncertowych wcześniej nie było publikowanych. Wśród niewydanych wcześniej piosenek są pochodzące z 1967 roku „Vegetable Man” i „In The Beechwoods”. Zremiksowany i wzbogacony został materiał, jaki wykorzystano w kultowym filmie „Zabriskie Point”, to także jedna z atrakcji potężnego boxu Pink Floyd.

„The Early Years 1967 – 1972” to nie tylko gratka dla kolekcjonerów. Wydawnictwo daje wyjątkową możliwość dokładnego prześledzenia początków jednego z największych zespołów wszech czasów. Poznać ewolucję Pink Floyd do momentu, w którym stali się sławni na cały świat dzięki płycie „The Dark Side Of The Moon”. Od szalonej psychodelii czasów Syda Barretta do wyrafinowanego rocka progresywnego okresu Davida Gilmoura.

Oprócz boxu 11 listopada 2016 roku ukaże się również podwójna płyta CD z wybranymi najciekawszymi fragmentami z początków Pink Floyd.

pink floyd - the early years box set

Zawartość boxu:

Lata 1965-1967  czasy Syda Barretta; są tu nagrania demo z czasów przed kontraktem z EMI, wśród nagrań niepublikowanych na nowo zmiksowane „Vegetable Man” i „In The Beechwoods”, zapis sesji dla BBC, a także wcześniej niewydany koncert ze Sztokholmu, z 1967 roku. DVD/Blu-ray zawiera pierwsze występy oraz własne materiały filmowe zespołu.

Rok 1968  okres po odejściu Syda Barretta; z niego w boxie są single nie znajdujące się na drugiej płycie, a także niedawno odkryte nagrania z sesji w studiach Capitol Records w Los Angeles, utwory z sesji dla BBC. DVD / Blu-ray to między innymi klip promocyjny do „Point Me At The Sky”, występy zagraniczne, piosenki z programów telewizyjnych.

Rok 1969  wtedy Pink Floyd ujawnili dwuczęściowe koncepcyjne dzieło „The Man And The Journey”, z którego fragmenty zostały następnie użyte na ścieżce do filmu „More” oraz płycie „Ummagumma”. Znajdziemy tu występy z Amsterdamu i Londynu oraz bonusy z soundtracku „More”, których wcześniej na płycie nie było. Rarytas to również wczesna wersja „Embryo”. Materiał wizualny to 20-minutowa próba „The Man/ The Journey” w Royal Festival Hall w reżyserii Anthony’ego Sterna, a w jej trakcie zagrane między innymi „Afternoon (Biding My Time)”, „The Beginning (Green Is The Colour)”, „Cymbaline”, „Beset By Creatures Of The Deep” i „The End Of The Beginning”. W boxie są też inne nagrania live z tego roku.

Rok 1970 czas, w którym Pink Floyd stworzyli soundtrack do kultowego filmu Michelangelo Antonioniego „Zabriskie Point”. Trzy piosenki wykorzystano, cztery kolejne pojawiły się na poszerzonym CD w 1997 roku, ale nigdy wszystkie na jednej płycie. To także czas, w którym zespół po raz pierwszy zdobył szczyt brytyjskiej listy albumów płytą „Atom Heart Mother”. Mamy tu pierwsze jej wykonanie dla BBC, z orkiestrą i chórem. Content wideo to godzinny koncert Pink Floyd z San Francisco, ze stacji telewizyjnej KQED, występy z trasy „Atom Heart Mother”, a także materiał z telewizji francuskiej o festiwalu w St. Tropez z udziałem Pink Floyd.

Rok 1971 czas płyty „Meddle” z niezapomnianym „Echoes”. Z tego okresu zamieszczono oryginalne nagrania demo, sesje dla BBC, a jeśli chodzi o materiały wizualne niewydany wcześniej quad miks „Echoes” oraz występy z 1971 roku, w tym z Marsylii z Rolandem Petitem i jego zespołem baletowym.

Rok 1972 w tym roku Pink Floyd wybrali się do Hérouville na północ od Paryża, aby  nagrywać w Strawberry Studios. Ten okres to również wydanie „Pink Floyd Live At Pompeii”, filmu w reżyserii Adriana Mabena. W boxie audio jest zamieszczone po raz pierwszy w miksie stereo, w tym dwie połączone części „Echoes”. Zaś prezenty wideo to występ w Pompejach z nowymi miksem audio, materiał z telewizji francuskiej, występ z Brighton Dome z czerwca 1972 roku oraz kolejne występy z baletem Rolanda Petita.

Bonusowy zestaw CD/DVD/Blu-ray  CD z wczesnymi sesjami dla BBC, materiał audio z filmu „The Committee”, soundtrack Pink Floyd do lądowania na Księżycu w 1969 roku. Treść audiowizualna to trzy filmy: „The Committee”, „More” i „La Vallée” oraz zapis występów zespołu, zarówno z solowych koncertów, jak i z festiwali.