Teledysk Warsaw Afrobeat Orchestra

WAO_Digi2.cdr

Warsaw Afrobeat Orchestra „Stop” promuje debiutancki album zespołu – „Wendelu” (Ubiquity Records / Seeyousoon Recordings 2015)

Muzyka: Adam Kłosiński
Słowa: Anna Piotrowska

Zdjęcia i montaż: Jan Jędrzejczyk

Postprodukcja: Igor Chołda

Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Warsaw Afrobeat Orchestra – doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę świata. W BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Ich debiutancki album „Wendelu” ukazał się na całym świecie w marcu br. nakładem kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records.

15 maja 2015 płyta ukazała się w Polsce nakładem Seeyousoon Recordings.

 

Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw. WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów.  Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali.

 

Powstali w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media.

 

Nagrania natychmiast przykuły uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę od afrobeatu po hip-hop, jazz czy elektronikę. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singiel winylowy zespołu „Only Now”, zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons.

 

Grupę zauważono również w Polsce – ich „Your Way” przez kilka tygodni okupował „Listę przebojów z charakterem” na antenie Polskiego Radio RDC, wcześniej „Only Now” wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji „Strefa Dread” na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych „Kręgi sztuki” w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

 

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu. „Wëndelu” ukazał się w marcu 2015 w formacie plików, CD oraz podwójnego winyla. Jego dźwięki można było usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC Gillesa Petersona, a w programie Wah Wah 45s na antenie brytyjskiego Back2Back FM „Wëndelu” został płytą tygodnia.

 

“Wëndelu oznacza wędrowca w afrykańskim języku Wolof, którym posługuje się jeden z naszych gości na płycie, Mamadou Diouf” – zagadkowy tytuł albumu wyjaśnia założyciel grupy Adam Kłosiński.  „Płytę nagraliśmy własnym sumptem w Warszawie, korzystając z dostępu do studiów nagraniowych i dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Bardzo cieszymy się, z zainteresowania naszą muzyką na świecie. Jesteśmy pierwszym zespołem z Polski, który pojawił się w katalogu Ubiquity. Teraz dzięki wydaniu CD w Seeyousoon mamy nadzieję na szersze dotarcie również do krajowej publiczności.”

 

Tytuł płyty dobrze oddaje jej zawartość, eksplorującą szeroką gamę dźwięków z Afryki i Jamajki, a także wywodzących się z polskiej muzyki etnicznej, jazzu czy rocka. Utwory takie jak „No Such Thing”, „Let It Flow” czy „Usurpation” ukazują oczywiste wpływy reggae i dub, natomiast w kierunku afro-disco i funk podążają „Close to Far” i „Which Direction”. Całość kończy remix znanego wcześniej „Your Way”, dokonany przez Masala Sound System.

 

Premierowy koncert albumu zaplanowany jest na 10.07.2015 w ramach festiwalu „Inne Brzmienia” w Lublinie, gdzie WAO supportować będą jedną z największych legend afrobeatu – perkusistę Fela Kutiego Tony Allena.

 

Skład:

Iza Byra – wokal / Magdalena Kuś – wokal / Anna Piotrowska – wokal / Jan Jędrzejczyk – piano / Wojciech Trusewicz – gitara / Rafał Gańko – trąbka / Adam Kłosiński – puzon / Karol Gołowacz – saksofon / Jakub Bruszewski – bass / Igor Chołda – instrumenty perkusyjne / Dariusz „PepciaQ” Daniszewski – perkusja

 

Linki:

www.warsawafrobeatorchestra.com

www.facebook.com/warsawafrobeatorchestra

www.soundcloud.com/warsawafrobeatorchestra

www.warsawafrobeatorchestraubiq.bandcamp.com

www.youtube.com/user/WarsawAfrobeat

 

Oficjalna premiera albumu w Polsce: 21.05.2015

Więcej o zespole:

http://warsawafrobeatorchestra.com/

https://www.facebook.com/warsawafrobeatorchestra

https://soundcloud.com/warsawafrobeatorchestra
video

“Only Now” (official video)

 

 

live Polskie Radio Czwórka:

 

 

 

Warsaw Afrobeat Orchestra produkuje grzebienie: