Premiera Albumu Red Hot Chili Peppers – The Getaway

TheGetaway_Cover-FINAL-2

Prawie pięć lat po albumie „I’m With You”, w piątek, 17 czerwca 2016 roku,  ukazało się jedenaste studyjne dzieło legendy rocka, laureatów Grammy i członków Rock And Roll Hall Of Fame, grupy Red Hot Chili Peppers, płyta „The Getaway”. Album z paru względów wyjątkowy i już zbierający pochwały. Jedenasta studyjna płyta Red Hot Chili Peppers jest jednocześnie potwierdzeniem, że kalifornijska formacja ma się znakomicie oraz otwarciem nowego rozdziału w jej ponad 30-letniej historii. I wiele wskazuje na to, że będzie to rozdział pasjonujący. 

 

„The Getaway” to album powstały z dużym kompozytorskim udziałem Josha Klinghoffera, który w trakcie prac nad „I’m With You” był członkiem zespołu od niedawna, dopiero wpasowywał się w klimat panujący w grupie i przede wszystkim niewiele koncertował z Anthonym Kiedisem, Flea i Chadem Smithem. To również pierwsza 25 lat produkcja Papryczek bez udziału Ricka Rubina. Muzycy pracowali nad piosenkami z Danger Mouse’em (m.in. The Black Keys, Gnarls Barkley, U2, Norah Jones), który odpowiada za produkcję oraz producentem Radiohead, Nigelem Godrichem, który całość zmiksował. Brian Burton, czyli Danger Mouse, jako osoba związana dość mocno ze sceną hiphopową, zaproponował sposób nagrywania dla niej typowy, czyli kawałek piosenki po kawałku. 

 

Dodawanie kolejnych elementów, aby na końcu otrzymać ciekawą całość. – Lubię wyzwania i nowe sposoby tworzenia muzyki. Brian stawiał nam wyzwania. Piosenki pisaliśmy w studiu, od zera. On preferuje coś, co nazwałbym hiphopową estetyką. Buduje piosenki. Zaczyna od perkusji, a kolejny instrument wypełnia nową warstwę – opowiada o pracy z Danger Mouse’em Chad Smith. Flea zaś dodaje: – Kompletnie inny proces kreacji. Polegający właśnie na budowaniu piosenki kawałek po kawałku. Zabawne doświadczenie, pierwsze takie w naszej karierze. Dzięki niemu udało nam się napisać muzykę w nowy sposób, co jest wspaniałe. Miałem obawy, ponieważ bałem się, że możemy po drodze gdzieś zatracić tę naszą spontaniczność, znaną z koncertów oraz interakcję między nami. Tak się jednak nie stało.

 

Bo kiedy utwór był już nagrany, szliśmy od razu zagrać go live, aby złapać klimat  Pierwszym singlem z płyty jest piosenka „Dark Necessities”. Teledysk do niej wyreżyserowała słynna amerykańska aktorka Olivia Wilde, gwiazda seriali „Doktor House” i „Vinyl” oraz filmu „Tron”. Gościem w piosence „Sick Love” jest Sir Elton John.
Materiał już zaczyna zbierać świetne recenzje. „Są tu najlepsze ich piosenki od lat” – napisał w recenzji prestiżowy „Rolling Stone”. „Wymyślili siebie na nowo, ograniczyli w godny podziwu sposób i ponownie zadziwiają. Peppersi są skoncentrowani i spójni artystycznie” – zachwycał się recenzent Newsday. Tuż przed premierą płyty RHCP, opublikowane zostało zabawne, samochodowe karaoke z udziałem pomysłodawcy, aktora komediowego Jamesa Cordena i muzyków Red Hot Chili Peppers.

 

W ciągu 48 godzin filmik obejrzano ponad 9 mln razy! Można go sobie przypomnieć na tej stronie: 

Poprzednia płyta Red Hot Chili Peppers, „I’m With You”, pochodzi z 2011 roku.

W 18 krajach dotarła na szczyt notowań. 

Tracklista płyty „The Getaway”: 

1.      The Getaway

2.      Dark Necessities 

3.      We Turn Red 

4.      The Longest Wave 

5.      Goodbye Angels 

6.      Sick Love 

7.      Go Robot 

8.      Feasting On The Flowers 

9.      Detroit 

10.    This Ticonderoga 

11.    Encore 

12.    The Hunter 

13.    Dreams Of A Samurai 

Przypomnijmy, że zespół Red Hot Chili Peppers będzie gwiazdą festiwalu Open’er 2016. Obecny skład formacji tworzą: Anthony Kiedis (wokal), Flea (gitara basowa), Chad Smith (perkusja) i Josh Klinghoffer (gitara). Red Hot Chili Peppers sprzedali w ponad 30-letniej karierze przeszło 80 mln płyt na całym świecie. Sześciokrotnie grupę nagradzano Grammy. W 2012 roku Papryczki zostały wprowadzone do Rock And Roll Hall Of Fame.