Keb’Mo’ & NOSPR (pod batutą Krzesimira Dębskiego)

Bez przesady można powiedzieć, że ten koncert będzie bluesowym wydarzeniem na skalę światową! Jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego bluesa, znakomity wokalista, zaprezentuje swoje kompozycje w symfonicznych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na tegoroczny 36. Rawa Blues Festival.  Kevin Moore – znany lepiej pod artystycznym pseudonimem Keb’ Mo’ – 30 września wystąpi z towarzyszeniem muzyków katowickiego NOSPR-u.

Trzy lata temu, kiedy Keb’ Mo’ po raz pierwszy przyjechał na Rawa Blues Festival, w hotelowym hallu odbyła się mniej więcej taka rozmowa: – A ja cię znam. – Skąd? Widziałeś jakieś klipy na You Tube? – Nie, byłem na twoim koncercie w Niemczech. Grałeś wtedy symphonic bluesa. Chciałbym kiedyś zrobić coś takiego. W tym roku amerykański artysta będzie miał okazję, by swoje muzyczne marzenie zrealizować na scenie NOSPR-u.
Keb’ Mo’ jest trzykrotnym laureatem nagrody Grammy. Pierwszą zdobył w 1996 roku za płytę „Just Like You”, kolejne otrzymał odpowiednio: w 1998 (za album „Slow Down”) i 2004 roku (za album „Keep It Simple”). Na koncie ma także pięć nominacji do tej prestiżowej nagrody oraz tytuły „Bluesowego artysty roku” (2008) oraz „Bluesowego gitarzysty roku” (2002). W ubiegłym roku został nagrodzony Blues Music Award za płytę „BLUESAmericana”.
Wystąpił w dokumentalnej serii The Blues w reżyserii Martina Scorsese. W 2015 roku zagrał na specjalnym koncercie „A Celebration of American Creativity” w Białym Domu.
Utwory Keb’ Mo’ cieszą się dużą popularnością w serwisie You Tube. Jego muzyka łączy pokolenia: podoba się zarówno starszym koneserom bluesa, jak i młodym ludziom, którzy wychowali się na innych gatunkach muzycznych.
Amerykańska gwiazda wystąpi z zespołem znakomitych polskich muzyków: Tomasz Pala (piano), Andrzej Rusek (gitara basowa) oraz Arek Skolik (perkusja) oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
– Dla nas to na pewno nobilitacja – zagrać w takim gronie i w takim miejscu. Czy wyzwanie? Po prostu trzeba zagrać to co zostało zapisane w nutach, czyli co aranżer miał na myśli i w zależności od aranżu jak i również od tego, na ile pozwoli główny wykonawca można dodać coś od siebie – mówi Andrzej „Karwa” Rusek.
Kunszt muzyków NOSPR-u oklaskiwała publiczność w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Chinach, Australii i w krajach Ameryki Południowej oraz Zatoki Perskiej. Orkiestra zrealizowała ponad 190 płyt CD dla wielu międzynarodowych wytwórni fonograficznych (między innymi: EMI, Decca, Phillips), dokonała też wielu nagrań archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia. Z NOSPR pracowali tak wybitni artyści jak: Martha Argerich, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Krzysztof Penderecki i Placido Domingo.
Podczas koncertu Keb’ Mo’ za pulpitem dyrygenckim stanie Krzesimir Dębski, który jest również twórcą orkiestrowych aranżacji utworów gwiazdy bluesa z USA. Dla tego znakomitego dyrygenta będzie to drugi koncert z NOSPR w ramach festiwalu Rawa Blues. Dwa lata temu mistrzowsko poprowadził orkiestrę podczas występu Irka Dudka.
– Wspominam bardzo często tamten koncert, czyli musiało to być znaczące wydarzenie. Miałem sporo tam do roboty: dyrygować, grać a przedtem napisać i na końcu trochę powyć! – mówi Krzesimir Dębski.
Co ciekawe: artyści na bieżąco konsultują aranże przez … telefon. – Z pewnością postaram się pokazać pełniej piękno brzmień symfonicznych, bo muzyczka będzie nieco spokojniejsza, a jednocześnie żywiołowa inaczej. Aranżacje na orkiestrę symfoniczną to rarytas. W USA niemożliwe byłoby zorganizowanie takiego koncertu z taką orkiestrą. Tam nie ma Ministerstwa Kultury i mecenatu państwowego. Keb’Mo’ chyba nie wie jeszcze co go czeka na Rawie! Ja właściwie też nie… Niespodzianka? – opowiada wybitny dyrygent.
Mówiąc krótko: 30 września 2016 – data, którą fani muzyki przez duże M powinni zapisać w kalendarzu!
Bilety na 36. Rawa Blues Festival dostępne są wyłącznie w sieci Ticketpro. Więcej info: www.rawablues.com
36. Rawa Blues Festival
Katowice
#36RawaBlues

30/09/2016 NOSPR
KEB’ MO’ + NOSPR
COREY HARRIS SOLO

1/10/2016 SPODEK

TORONZO CANNON
ALBERT LEE
JJ GREY & MOFRO
SHEMEKIA COPELAND
SHAKIN’ DUDI
DŻEM

Krzysztof Głuch Oscillate
Joe Colombo feat. Kasia Skoczek
Hot Tamales
Cheap Tobacco
Janusz Hryniewicz
F*ck The People
Laureat Małej Sceny

Mała Scena:
Pokój Numer 3
Levi
BlackJob
BLACK BEE
Blues Drawers
Elephant’s Escape
Forsal
Jurajski Oddział Bluesowy

dodatkowo (29/09 i 30/09 ): Workshop z Albertem Lee, Mała Sala NOSPR – prowadzi Tomasz Tłuczkiewicz