Wielka Łódź przypłynie do „Spodka”

„W 1985 roku po raz pierwszy zagraliśmy na Rawie Blues, od tego wszystko się zaczęło, dzięki Rawie zdobyliśmy popularność” – wspomina Krzysztof „Dr Blues” Rybarczyk, muzyczny szef Wielkiej Łodzi. Zespół dołączył do grona polskich wykonawców tegorocznej, jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival.
Muddy Waters, Howlin’ Wolf, Willie Dixon – tych bluesowych mistrzów lider Wielkiej Łodzi wskazuje jako swoje największe inspiracje. Grupa już w latach osiemdziesiątych z powodzeniem przenosiła na polski grunt klasycznego chicagowskiego bluesa i pozostaje wierna tej stylistyce do dziś.
W 1985 roku Wielka Łódź została laureatem festiwalu Rawa Blues. W tym samym roku koncertowała także na sopockim Blues Topie, świnoujskiej FAMIE, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Muzycznym Campingu w Brodnicy, Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz odbyła tournee po Finlandii. Formacja odniosła również zwycięstwo w ankiecie magazynu Jazz Forum w kategorii „Nowa Nadzieja – Blues”.
—> Zobacz wideo: “Dr Blues” zaprasza na 35. Rawa Blues Festival –

W drugiej połowie lat 80-tych Wielka Łódź była stałym gościem najważniejszych przeglądów i festiwali bluesowych w Polsce: Rawa Blues i Jesień z Bluesem, koncertowała na Jazzie nad Odrą, przez wiele lat była także współorganizatorem Zaczarowanego Świata Harmonijki w Poznaniu. Zespół z powodzeniem występował również poza granicami naszego kraju. Muzycy szacują, że w pierwszych latach działalności dali ponad 500 koncertów.
W 1996 roku spełniło się jedno z największych marzeń członków Wielkiej Łodzi: wystąpili przed mistrzem B.B. Kingiem w poznańskiej „Arenie”. Autografy „Króla Bluesa” przechowują niczym relikwie. Lata dziewięćdziesiąte i pierwsza dekada XX wieku nie należały do najlepszych w historii zespoły, dopiero w 2011 roku Wielka Łódź znów złapała wiatr w żagle i powróciła do regularnej działalności. W tym samym roku ukazała się także retrospektywna płyta „Walk On”.
Jak weterani bluesa prezentują się na żywo po trzech dekadach działalności? Będziemy mogli przekonać się już 3 października w katowickim „Spodku”.
Bilety na 35 Rawa Blues Festival dostępne są w sieci Ticketpro. Bieżące informacje na temat festiwalu można śledzić na oficjalnej stronie www.rawablues.com
Rawa Blues Festival to największy bluesowy festiwal na świecie organizowany w zamkniętym pomieszczeniu. Został uhonorowany nagrodą „Keeping The Blues Alive”, przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie The Blues Foundation. W poprzednich latach na scenie „Spodka” wystąpiły takie tuzy gatunku zza Oceanu jak: Junior Wells, Robert Cray, Keb’Mo’, Magic Slim, James Blood Ulmer, Blind Boys of Alabama, Otis Taylor, Eric Sardinas i Robert Randolph.
 
Rawa Blues Festival
35.edycja
3 października 2015
Katowice, Spodek
Zagrają:
 
Bettye LaVette
Jarekus Singleton
Selwyn Birchwood
Elvin Bishop
 
Sławek WIerzcholski & Nocna Zmiana Bluesa
Romek Puchowski
Boogie Boys
Wielka Łódź
Blues Junkers
 
Mała Scena:
Joanna Knitter Blues & Folk Connection
Manfredi & Johnson
Wes Gałczyński & Power Train
Sex Machine Band
Acustic
Droga Ewakuacyjna.
Kolejne ogłoszenia już wkrótce.